З якого віку неповнолітні можуть брати шлюб?

Дата: 15.02.2024 08:15

🟩 Якщо підлітки, яким виповнилося 16 років, хочуть укласти шлюб, їм потрібно звертатися до суду й отримати дозвіл на це, адже шлюбний вік в Україні настає з 18 років.

✍️ При цьому, якщо обидва партнери, які хочуть одружитися, є неповнолітніми, кожен із них має подати до суду окрему заяву.

⚖️ Суд має розглянути цю заяву та на підставі наведених доказів встановити, чи відповідає шлюб інтересам неповнолітніх.

✅ Минулого року до системи БПД понад 100 разів зверталися неповнолітні клієнтки/и з питань укладення чи розірвання шлюбу в судовому порядку. Діти мають право на безоплатну допомогу адвоката зі зверненням до суду.

Що може бути доказом, що шлюб відповідає інтересам неповнолітніх ❓

✔️ Це може бути фактичне створення сім’ї (пара спільно проживає), народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої.

До заяви треба додати докази, що підтверджують це, наприклад:

◾️ свідоцтво про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько;

◾️ довідки з місця проживання;

◾️ свідчення свідків;

◾️ виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності);

◾️ заяви, анкети, квитанції, особисте листування, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного;

◾️ довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Чи потрібна згода батьків неповнолітніх на шлюб ❓

✔️ Суд візьме до уваги думку батьків, однак їхня згода чи заперечення — не вирішальні.

Чи можна укласти шлюб до 16 років❓

✔️ Вік згоди в Україні — 16 років, тобто вважається, що саме з такого віку підлітки можуть дати свідому згоду на сексуальну взаємодію з іншою людиною.

Тому реєстрація шлюбу у віці до 16 років заборонена законом і неможлива за будь-яких обставин.

☝️ Крім цього, для повнолітніх людей передбачена кримінальна відповідальність за статеві стосунки з підлітками молодше 16 років (стаття 155 Кримінального кодексу України).