A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Історичні факти Чорнобильської трагедії

Дата: 14.12.2022 10:16
Кількість переглядів: 466

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, також відомий як День ліквідатора. Майже мільйон людей рятували Україну і світ від ядерної катастрофи на ЧАЕС, близько 60 тисяч з них – загинули.

Аварія на ЧАЕС

ЧАЕС після вибуху

Найбільше від забруднення постраждали Київська та Житомирська області в Україні. Гігантська радіоактивна хмара докотилася до Швеції, Фінляндії та Норвегії.

Викид радіоактивних речовин після аварії на ЧАЕС становив до 50 мільйонів Кюрі, що в сотні разів перевищує показники радіації після атомного бомбардування японського міста Хіросіма в 1945 році.

Зона відчуження навколо ЧАЕС

Незабаром після аварії на Чорнобильській атомній електростанції населення Прип’яті, Чорнобиля та прилеглих сіл і селищ було евакуйовано, а навколо ЧАЕС була встановлена тридцятикілометрова Зона відчуження, розділена на три сегменти:

  • Особлива зона (безпосередньо проммайданчик ЧАЕС);
  • 10-кілометрова зона;
  • 30-кілометрова зона.

Робота ліквідаторів аварії на ЧАЕС

Чорнобильські ліквідатори – це і співробітники станції, які намагалися запобігти аварії і боролися з її наслідками в перші секунди після вибуху; це і приблизно пів сотні пожежників з воєнізованої пожежної частини №6, що першими прибули на місце події і боролися з пожежею; це військові і лікарі, шахтарі і резервісти, солдати внутрішніх військ та пілоти, міліціонери і вчені.

 

Очищення даху ЧАЕС

Ліквідатори вручну очищали від радіоактивних уламків дах четвертого енергоблоку ЧАЕС, де тримався смертельно високий радіаційний фон.

Будівництво “Саркофагу”

Тільки після того, як реактор потух, а дах четвертого енергоблоку був повністю очищений від уламків, почалося спорудження “Укриття”, також відомого як “Саркофаг”. Він був побудований за 206 днів силами 90 тисяч осіб.


Дезактивація Зони відчуження

Водночас ліквідатори займалися очищенням і дезактивацією зараженої території 30-кілометрової зони. Так, було закопано майже 200 квадратних кілометрів опромінених лісових насаджень (знаменитий Рудий ліс). Дезактиватори обробили кожен будинок, кожну вулицю і кожен квадратний метр доріг у всій Зоні відчуження.

 

Зрештою було знищено і захоронено весь транспорт, який був у Зоні відчуження – від цивільних автомобілів до спецтранспорту, який використовували ліквідатори.

 

30 листопада 1986 року роботу ліквідаторів була закінчена. 14 грудня того ж року було офіційно заявлено про те, що “комплекс захисних споруд четвертого енергоблоку ЧАЕС прийнято в експлуатацію”. І тільки в 2006 році президент України Віктор Ющенко вибрав цю дату як Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

 10 липня 2019 року було офіційно прийнято в експлуатацію новий “Саркофаг”, також відомий як “Укриття-2” і “Конфаймент”. Ця гігантська арка була побудована поруч із четвертим енергоблоком ЧАЕС і пізніше насунута на нього. “Конфаймент” став найбільшою рухомою спорудою в історії.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень