ВЕЛИКДЕНЬ. Історія свята

Дата: 30.04.2021 12:34

Це радісне та світле свято, до котрого готуються заздалегідь із особливим трепетом.

Великдень, або Світле Христове Воскресіння – найбільш очікуване свято для багатьох християн. Воно символізує воскресіння з мертвих Ісуса Христа, який прийняв смерть за гріхи людей та їх спасіння від страшних бід.

Великдень 2021 – дата свята

Свято Світлого Христового Воскресіння не має сталої дати й щороку відзначається в різні дні. Дізнатися його дату можна за допомогою спеціальної таблиці – Олександрійської пасхалії. Так, у 2021 році Великдень припадає на 2 травня.

Великдень: дивовижне воскресіння Христ

В основі свята Великодня лежить біблійна історія про те, як Син Божий воскрес із мертвих. Як розповідають Євангельські тексти, Ісусу Христу було відомо про намір одного з найближчих учнів зрадити його.

Сталося це невдовзі після прибуття Христа до Єрусалиму. За 30 срібняків його зрадив Юда. Після того Ісуса розіп’яли на хресті, а віддані учні поховали його в печері неподалік Голгофи, вхід до якої завалили величезним каменем.

На третій день після своєї смерті Ісус Христос воскрес із мертвих. У недільний день до Гробу Господнього прийшли жінки-мироносиці, які несли запашну олію, щоб за звичаєм того часу намастити нею тіло померлого. Натомість вони побачили ангела, який сповістив їм, що Ісус воскрес.

Як святкують Великдень

До свята Світлого Христового Воскресіння готуються заздалегідь. Йому передує семитижневий Великий піст – час покаяння й духовного очищення. Безпосередньо святкування починається з участі в святковому великодньому богослужінні, яке відбувається у ніч на Великдень.

До храму парафіяни традиційно беруть кошики з різними смаколиками, щоб освятити їх до святкового столу. Обов’язково слід освятити головні великодні символи – паски, писанки та крашанки. Крім того, у кошик кладуть різноманітні м’ясні наїдки, аби вранці розговітися після тривалого суворого посту.

В день свята християни славлять Спасителя і вітають один одного словами "Христос воскрес!". А у відповідь на них прийнято казати "Воістину воскрес!".

Вранці вся сім’я сідає за великодню трапезу, починати яку слід із освяченої паски та писанок і крашанок, а вже потім смакувати іншими скоромними стравами.

Існує весела великодня традиція, пов’язана із писанками та крашанками. Потрібно, зокрема, взяти крашанку й стукнути нею об крашанку іншого учасника: чия із них трісне першою – той і програв.

Що не можна робити на Великдень

У день Світлого Христового Воскресіння та наступні декілька днів категорично не можна займатися важкою домашньою роботою. Йдеться про прибирання, прання, прасування, шиття та багато іншого.

Заборонено викидати залишки освячених продуктів, наприклад, шкаралупу від писанок і крашанок. Її краще спалити, закопати чи згодувати птахам.

Не можна в це світле й радісне свято сумувати, сваритися, сперечатися, лихословити або засуджувати будь-кого іншого.

Не варто на Великдень відвідувати кладовище. Це можна буде зробити у Батьківську суботу вже після свята. Також категорично не можна цього дня ворожити або проводити різні ритуали та обряди, не пов'язані з православ'ям.