Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

«Серце калатає»: як виявити миготливу аритмію, доки не стався інсульт

Дата: 01.04.2025 15:07
Кількість переглядів: 15

Фото без опису

Миготлива аритмія (фібриляція передсердь) — поширене порушення серцевого ритму, коли через невпорядковане скорочення м’язових волокон передсердь у серці можуть утворюватися тромби. Головна небезпека цієї хвороби — значне зростання ризику інсульту. 

У матеріалі, підготовленому Центром громадського здоровʼя у співавторстві з Юрієм Фломіним, лікарем-неврологом, заслуженим лікарем України, доктором медичних наук, національним експертом з інсульту Бюро Всесвітньої організації охорони здоровʼя (ВООЗ) в Україні, розповідаємо про ознаки фібриляції передсердь і як за наявності хвороби запобігти інсульту.   

Що відбувається за миготливої аритмії

Серце в нормі працює так: електричний імпульс від водія ритму (ділянки серцевого м'яза, в якій генеруються імпульси, що визначають частоту серцевих скорочень) спочатку викликає співдружнє скорочення передсердь, які виштовхують кров у шлуночки, а потім — скорочення шлуночків, які перекачують її в аорту та інші судини. 

«За миготливої аритмії електричні сигнали хаотично циркулюють  передсердями. Це призводить до “калатання” серцевого м’яза замість нормального його скорочення, кров за такої умови затримується у порожнинах серця».

Так, за миготливої аритмії кров може «застоюватися» у вушках лівого передсердя, утворюючи згустки (тромби). Ці згустки можуть «вилетіти» з серця, потрапити  в загальний кровотік і закоркувати судини різних органів, найчастіше — головного мозку.

Чому фібриляція передсердь небезпечна

Головний ризик — це ішемічний інсульт. Приблизно 90% тромбів, що утворюються у серці через миготливу аритмію, потрапляють саме в мозок. Вони закорковують судини, позбавляючи ділянки мозку кисню та поживних речовин.

«Миготлива аритмія підвищує ризик інсульту у п’ять (!) разів. Ба більше, фібриляція передсердь є вагомим чинником ризику саме тяжких інсультів, що супроводжуються значними ушкодженнями мозку і часто призводять до тяжких наслідків (смерті або залежності від сторонньої допомоги)». 

Профілактика миготливої аритмії 

  • Періодично визначайте свій артеріальний тиск (АТ), навіть якщо почуваєтеся добре та ніколи раніше не мали проблем з високим АТ. Якщо ваш тиск ≥140 мм рт. ст., обов’язково зверніться до сімейного лікаря. 

  • Відмовтеся від куріння та алкоголю.

  • Намагайтеся харчуватися збалансовано. Споживайте більше овочів, фруктів — звертайте увагу на сезонні продукти, як-от буряк, морква, капуста, гарбуз, яблука тощо. Вживайте цільнозернові продукти (цільнозерновий хліб, каші). Віддавайте перевагу рослинній олії.

  • Будьте фізично активними.

  • Підтримуйте здорову вагу.

  • Якщо є апное чи проблеми зі сном, зверніться до сімейного лікаря. 

Як запідозрити миготливу аритмію

Лише приблизно у третини людей миготлива аритмія має симптоми. Головні з них:

  • відчуття серцебиття або перебоїв (відчуття, що серце то калатає, то «зупиняється» і знову починає битись); 

  • задишка за незначних фізичних навантажень;

  • раптове запаморочення (потемніння в очах, хиткість);

  • значна втомлюваність, загальна слабкість. 

Більшість сучасних приладів для вимірювання кров’яного тиску — електронних тонометрів — можуть виявити порушення ритму.

«Пульс людини має бути ритмічним: частішим або рідшим, але рівномірним. Якщо ж відчуваються хаотичні удари, це може бути ознакою серцевої аритмії. У такому разі відразу зверніться до лікаря».

Як діагностують миготливу аритмію

Лікарі послуговуються різним обладнанням для діагностики миготливої аритмії — від електрокардіограми (ЕКГ) до спеціальних підшкірних пристроїв, які записують ритм серця протягом тривалого періоду (від кількох місяців до трьох років).

Розрідження крові — основний спосіб профілактики інсульту у разі  фібриляції передсердь 

Спеціальні ліки —  антикоагулянти, — розріджують кров і не дають у разі миготливої аритмії утворюватися тромбам у серці, що дозволяє запобігти інсульту. 

«Якщо порівняти миготливу аритмію зі змією, то ці таблетки виривають у змії жало. Змія залишається, але з отруйної перетворюється на  неотруйну, що не здатна викликати інсульт. 

Якби люди більше знали про це і правильно реагували, вчасно приймаючи необхідні ліки, можна було б щороку запобігати 10–15 тисячам випадків інсультів в Україні».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь