Головна книга в екселі з автоматичним створенням форм 1-дс та 2-дс
Початок року саме час переходити на щось нове, тому підіймаю новину, хто веде бухоблік в екселі можуть робити цю головну книгу й автоматично отримувати 1-дс і 2-дс при здачі квартальної звітності
З переходом на новий план рахунків і запровадженням фінансової звітності багато користувачів кожен звітний період ставлять одні й ті самі запитання при складанні форм фінансової звітності. Тому я вирішив більше автоматизувати головну книгу в екселі, яка вже є на сайті, і додати до неї форми фінансової звітності 1-дс Баланс та 2-дс Звіт про фінансові результати.
Обидві форми будуються саме на результатах вашого бухобліку, який ви відображаєте у вашій книзі головній. Тепер ваші форми будуть автоматично заповнені із головної книги.
У цій версії головної книги формули підрахунку тепер рахують відповідно до типу рахунку Активний, Пасивний або Активно-пасивний. Ці рядки в книзі приховані, якщо цікаво, то можете відобразити 7 і 8 рядки та побачити.
Через те що ексель все ж таки не програма для ведення бухобліку, то по активно-пасивним рахункам прописана формула, яка не у всіх випадках буде рахувати правильно, адже в таких рахунках залишок може бути одночасно і в дебеті, і в кредиті, тож залишок на кінець не буде простим сальдо, тому для таких рахунків можна зробити, наприклад, 6414-Дт і 6414-Кт або ж можна зламати формулу в таблиці та просто прописати по рахунку 6414 залишки, де потрібно, в 1-дс підтягне автоматично в будь-якому із цих варіантів.
Можна додавати рахунки будь-якого формату, головне, щоб перші чотири цифри відповідали рахункам бухобліку, наприклад 2313-1, 2313/0/35040 або будь-що головне, щоб починалось на 2313, ексель візьме до уваги лише перші чотири цифри, за ними вирахує, який це рахунок, і додасть у баланс записи по ньому.
Введено контррахунок 000 для рахунків позабалансового обліку, тобто коли ви щось записуєте в дебет на позабаланс, ставте цей рахунок у кредит, щоб вирівняти дебет з кредитом, і так само коли прибираєте щось із позабалансу, ставите в кредит і дебет контррахунку.
Зайві клітинки в головній можна приховати, але не видаляти, також не можна додавати клітинки, тоді формули їх не будуть враховувати на сторінці плану рахунків.
На сторінці плану рахунків ви можете бачити, які рахунки є і їх тип, а також ваші залишки на цих рахунках, це інформативні дані, але на підставі цієї інформації будуються звіти 1-дс та 2-дс.
Рахунки в головну додавати тільки на першій сторінці (січень), на всі інші сторінки вони перенесуться з першої, якщо ви додали рахунок і бачите, що формула по ньому показує #НД, — це означає, ви помиляєтесь і такого рахунку в плані рахунків не існує, тобто ви, скоріш за все, робите помилку і додаєте помилковий рахунок, який не стосується плану рахунків бюджетних установ.
Для вибору періоду, за який вам потрібна форма 1-дс або 2-дс, просто станьте на клітинку з періодом, за який складається форма, потім із розкривного списку оберіть потрібний період, не треба писати щось від руки, так зламаються формули.