Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

3 грудня 2024 року — Міжнародний день людей з інвалідністю

Дата: 03.12.2024 11:58
Кількість переглядів: 29

Фото без описуВ умовах війни в Україні, кількість людей з інвалідністю, зокрема дітей, постійно збільшується. Розвиток інклюзивного середовища стає критично важливим завданням, адже лише так можна забезпечити гідне життя та рівні можливості для кожного.

Наукові дослідження свідчать, що діти з інвалідністю мають найвищий ризик шкоди унаслідок інституційного догляду. Це пов’язано з високими потребами дітей у підтримці та неможливістю якісно забезпечити такі потреби в умовах недостатньої кількості персоналу, браку його компетенції щодо догляду дітей та недостатньої мотивації. Діти з інвалідністю, особливо з інтелектуальними та психічними порушеннями, перебуваючи в закладах, є значно вразливішими через труднощі у повідомленні про порушення їхніх прав та зверненні за допомогою до відповідних органів.

Нещодавно Уряд України зробив важливий крок — затвердив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні до 2028 року. Діти з інвалідністю стали однією з ключових цільових груп Стратегії. Документ пропонує комплексний підхід для підтримки таких дітей та їхніх сімей, щоб запобігти розлученню через брак послуг чи підтримки у громадах.

Микола Литвиненко, заступник голови Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей , серед основних заходів стратегії зазначив:

- створення доступного інклюзивного освітнього середовища, яке дозволить дітям з інвалідністю навчатися разом з однолітками;

- забезпечення доступу до медичних і реабілітаційних послуг;

- організація транспортування дітей до місць надання послуг та назад;

- можливість тимчасового відпочинку для батьків, які доглядають за дітьми з інвалідністю.

Крім того, передбачено створення спеціалізованих послуг, таких як раннє втручання, денний догляд, підтримка інклюзивного навчання та підтримане проживання для молоді з інвалідністю. Важливо, що мінімальний пакет цих соціальних послуг впроваджуватиметься у кожній громаді за участю місцевої влади, Уряду та міжнародних партнерів.

Зокрема УМПД вже впроваджує два проекти, які націлені на досягнення цих результатів: Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми» та «Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми».

Не менш важливо, що пріоритетним типом закладів для трансформації визначено дитячі будинки-інтернати, у яких перебувають діти з комплексними порушеннями.

«Протягом найближчих двох років напрацьовуватимуться моделі запровадження альтернативи таким закладам у вигляді спеціалізованих прийомних сімей та підтриманого проживання. Після їхньої апробації такі практики масштабуватимуться на всю територію України, що дозволить поступово трансформувати всі 36 з існуючих дитячих будинків-інтернатів», – зазначив Микола Литвиненко.

Діти з інвалідністю мають право жити у своїх сім’ях, рости у безпеці, навчатися та отримувати необхідну підтримку. Інклюзія — це не лише про доступність, а й про визнання різноманіття світу, рівні можливості та повагу до кожної людини.

Джерело Українська мережа за права дитини https://childrights.org.ua/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень