Уряд затвердив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні до 2028 року
Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей очолив розробку Стратегії, яка визначає новий підхід до забезпечення прав дитини. До цієї роботи долучилися понад 500 експертів з усієї країни, серед яких представники Української мережі за права дитини. Напрацювання УМПД, зокрема Дорожню карту у сфері забезпечення прав та найкращих інтересів дитини, було враховано у Стратегії.
Офіційна презентація Стратегії міжнародним партнерам та громадськості відбулася 26 квітня 2024 року у Києві на Міжнародному саміті міністрів соціальної політики. Було оголошено 10 пілотних областей, де розпочнеться реалізація реформи догляду та підтримки дітей. Серед імплементуючих партнерів були зазначені УМПД та члени Мережі: СОС Дитячі Містечка Україна, Save the Children in Ukraine, БО «БФ “Люмос Україна», МБО Надія і житло для дітей.
Цей документ враховує контекст війни та її виклики: тимчасове переміщення дітей в Україні та за кордон, депортацію, примусове переміщення до росії, втрату сімейного доходу чи майна, а також психологічну та фізичну травматизацію дітей. Стратегія визначає міжгалузевий характер реформи системи догляду за дітьми і підтримки сімей, об’єднуючи зусилля органів влади, місцевого самоврядування та громадських організацій. Її реалізація дозволить забезпечити дітям безпечне середовище для зростання та розвитку, що відповідає європейським цінностям і курсу України на євроінтеграцію.
Ключові цілі Стратегії:
- Підтримка сімей: створення механізмів для допомоги родинам у вихованні дітей, забезпечення доступу до послуг для дітей з інвалідністю.
- Розвиток сімейних форм виховання: сприяння усиновленню, патронату та прийомним сім’ям, особливо для дітей із високими потребами в догляді.
- Захист дітей, які постраждали від війни: повернення дітей, депортованих чи евакуйованих із небезпечних територій, до безпечного сімейного середовища.
- Трансформація інтернатів: перехід від інституційного догляду до послуг підтримки для дітей і сімей.
- Адаптація молоді: підготовка до самостійного життя молодих людей з досвідом інституційного догляду.
- Організація реалізації: забезпечення координації та підсилення кадрового і фінансового потенціалу.
Очікувані результати до 2028 року:
- 95% дітей-сиріт будуть зростати у сімейних формах виховання.
- Кількість дітей в інтернатах зменшиться на 30%, а дітей до трьох років — на 80%.
- Збільшення на 30% доступу до соціальних, медичних та освітніх послуг для дітей з інвалідністю та / або з особливими освітніми потребами в територіальних громадах.
Координацію забезпечуватиме Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей , створений за ініціативи Президента Володимира Зеленського та Першої Леді Олени Зеленської за підтримки Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн. Центр працює як консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, за підтримки ЄС та ЮНІСЕФ.
Ця Стратегія — крок до створення суспільства, де кожна дитина має можливість зростати в сім’ї, отримуючи турботу, любов і захист.