Культура –життєва сила громади!
За час війни ми неодноразово переконувались, що культура – це зброя. Духовна зброя народу. Кожен народ, який має власну мову, цінності, ментальність, мистецтво, що притаманне лише йому – має власне обличчя. Очевидно, що у намірах російської агресії не просто захопити якомога більше території України, а й знищення українців як нації з власною культурою та традиціями. І якщо ми дозволимо собі занедбати, припинити розвивати та втратити культурні цінності,то ЗА ЩО МИ ВОЮЄМО?
Про те, чим сьогодні живе галузь культури Великоплосківської громади, наше інтервʼю з начальником відділу культури, туризму, молоді та спорту Великоплосківської сільської ради Володимиром Ярочкіним.
(Продовження. Початок розмови у №40 від 25 жовтня)
- Девʼятого листопада ми відзначаємо Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва, тож маємо чудову нагоду вітати всіх причетних та говорити про роботу культурної галузі громади. На що особливо звернули б увагу?
- Головне наше досягнення – збереження базової мережі закладів культури впродовж пʼяти років діяльності громади. Для створення умов розвитку творчості жителів громади, забезпечення доступності національного культурного надбання у громаді діє базова мережа закладів культури, що складається з 4-х клубних закладів:Великоплосківський сільський будинок культури, Слов’яносербський сільський будинок культури, Тростянецький сільський будинок культури, Новосавицький сільський будинок культури та 4-х бібліотечних закладів: з 4 квітня 2021 року КЗ «Публічна бібліотека Великоплосківської сільської ради» і три філії – Слов’яносербська, Тростянецька, Новосавицька. Наразі діяльність закладів культури спрямована на покращення роботи галузі та якості підготовки і проведення культурно-мистецьких благодійних заходів на підтримку ЗСУ, розвиток національно-патріотичного та естетичного виховання молоді, охорони і збереження нематеріальної і матеріальної культурної спадщини, підвищення рівня освіти і культури населення громади згідно Комплексної Програми розвитку культури Великоплосківської сільської ради на 2021-2024 роки «Розвиток культури на території Великоплосківської об’єднаної територіальної громади »( рішення Великоплосківської сільської ради від 24.12.2020 р №57-VIII.), що була прийнята 24 грудня 2020 року на сесії Великоплосківської сільської ради.
Культурні послуги жителям громади надають творчі працівники Великоплосківського, Новосавицького, Тростянецького, Слов’яносербського сільських будинків культури, КЗ «Публічна бібліотека Великоплосківської сільської ради» загалом двадцять три працівники.
- У яких напрямках ведеться робота?
- Творчий розвиток вихованців та відвідувачів шляхом задіяння їх в гуртках різного спрямування: декоративно-ужиткового мистецтва, театрального, вокального, образотворчого мистецтва, літературного, спортивного. Зауважу, що їх кількість під час війни не зменшилася. В клубних закладах громади працюють 4 гуртка декоративно-ужиткового мистецтва, 8 гуртків вокального мистецтва, 4 гуртки театрального мистецтва, 2 гуртка образотворчого мистецтва, 2 літературних гуртка, танцювальний гурток «PULSE», 4 гуртка хореографічного мистецтва, спортивний гурток «Футбол», народні колективи. Особливу увагу хочу звернути на діяльність народних колективів та танцювального колективу «PULSE»
Протягом 2019-2024 років на території громади діють народні колективи: Великоплосківський народний хор та народний вокальний ансамбль «Слов’янка».
З 2022 року розвиває хореографічні здібності вихованців танцювальний колектив «PULSE». Колектив молодий, але вже має досягнення:фестиваль оф-лайн INTERNATIONAL ART FEST"PRODANCE" в номінації Street Performance/ Smallgroup (4-9)/ Adults (14+ років) вибороли ІІ місце, участь у масштабному танцювальному змаганні Global Talent, де наші дівчатка виступили у номінації Street Performance / Small group (4-9)/Juniors 2 (14-15) та здобули почесне ІІІ місце, дистанційний Всеукраїнський мистецький конкурс «Весняний настрій» отримали диплом II та III ступеню. Фінансування роботи керівників колективів здійснюється за рахунок місцевого бюджету. Творчі колективи постійно беруть участь у заходах до визначних та державних свят. Активно беруть участь у Всеукраїнських мистецьких конкурсах (дистанційно) та посідають призові місця. З нагоди Дня захисників України та річниць села Великоплоске, села Новосавицьке у 2024 році народним вокальним колективом «Слов’янка» було організовано та проведено благодійні заходи на підтримку ЗСУ.
Велика увага приділяється і якісній роботі гуртків. Так, з місцевого бюджету виділено кошти для закупівлі необхідних матеріалів для творчої роботи дітей та культурних працівників. Вихованці постійно і успішно беруть участь у конкурсах Всеукраїнського, обласного та районного рівнів.
Обов’язково акцентується увага і на забезпеченні сценічним одягом учасників художньої самодіяльності клубних закладів. Протягом 2020-2023 років було погоджені сесією Великоплосківської сільської ради клопотання відділу освіти щодо виділення коштів на придбання сценічного одягу та тканини для пошиття сценічних костюмів для вокальних колективів Тростянецького, Новосавицького, Слов’яносербського сільських будинків культури.
- Наш край багатий на талановитих людей. На радість усім росте - підростає юне, творче, покоління. Надважливо допомогти дітям і молоді розкрити свій потенціал, долучити до національної культурної спадщини.
- Підтримка творчої молоді, дітей одне з головних завдань, що ставимо перед собою. В закладах культури постійно ведеться робота з обдарованими дітьми та заходи щодо розвитку творчої особистості-дитини.
Вихованці гуртків клубних закладів громади є незмінними учасниками обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Космос.Людина.Духовність» («Космічні фантазії»), Всеукраїнського фестивалю юнацької та дитячої творчості «Чисті роси», Всеукраїнського мистецького конкурсу «Великодні писанки», Обласного фестивалю читців та моновистав «Співець українського слова», Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край», Всеукраїнського мистецького конкурсу «Квітуча.Вільна. Незалежна», Міжнародного багатожанрового мистецького конкурсу «Діти України- майбутнє України», в яких діти показують свою майстерність виконання вокальних, хореографічних композицій та навики виконання робіт з декоративно-прикладного мистецтва патріотичного направлення. Усі масові заходи обов’язково супроводжуються безкоштовним харчуванням діток, від смачних страв на природі до затишних частувань зі смаколиками.
Велике значення для розвитку мистецтва на території громади має діяльність наших майстрів. Смолінська Леся Леонідівна, Тиханська Ірина Іванівна, Карпова Інна Іванівна, Іванова Віра Василівна – це скарб народної творчості. Їх роботи заворожують та надають особливого значення нашій культурі. Роботи наших майстрів з декоративно-ужиткового мистецтва посідають призові місця у різноманітних конкурсах. На жаль , у реаліях сьогодення – це конкурси дистанційні(обласні, районні). Ми пишаємось талантами нашого рідного краю і віримо, що прийде час і роботи майстрів нашої громади будуть представлені на найвідоміших виставках світу.
-Чи ведеться музейна робота?
-Якщо говорити про збереження культурної спадщини рідного краю, то
за період діяльності громади створено музейні кімнати в клубних закладах с.Великоплоске, с.Новосавицьке. Оновлено експонатами давнини музейну кімнату в клубному закладі с.Слов’яносербка. Власними зусиллями працівників культури проведено ремонт приміщень, де зараз зберігаються найдорожчі для нашої історії речі: старовинний посуд та меблі, предмети побуту, архівні документи та фотодокументи. Проведено екскурсії для вихованців клубних закладів, закладів освіти та ознайомлення з історією населених пунктів нашої громади.
До 200-річчя з дня заснування села Великоплоске були відзначені жителі села, чий трудовий стаж сягав за сорок років. Відбулось відкриття музейної кімнати та нової інсталяції. Проведена мистецька виставка майстрів з декоративно-ужиткового мистецтва села Великоплоске.
- Впродовж віків Україна свято оберігає свою історичну та культурну спадщину. Сьогодні знову, у страшному двобої з загарбниками, ми захищаємо найцінніше: право бути українцями. Як підтримуєте патріотичний дух громади?
- Невідʼємна складова нашої роботи розвиток національно-патріотичного виховання. До державних свят в закладах культури громади постійно проводяться урочисті заходи, вистави та книжкові виставки в очному та онлайн - форматі. До Дня Конституції України, Дня Незалежності України та професійних свят нагороджуються кращі працівники установ, підприємств, які діють на території громади.
На території громади проводяться творчі конкурси для вихованців закладів культури національно-патріотичного спрямування «Україна очима дітей», «Твої таланти, Україно», «Знай і люби свій край» та патріотичні флешмоби. Години пам’яті за участю вихованців щодо вшанування пам’яті мужніх наших Героїв, які віддали своє життя за свободу рідної землі.
З початку вторгнення Російської Федерації на території України учасники художньої самодіяльності гуртків клубних закладів громади організовують та беруть участь у благодійних заходах на підтримку Збройних Сил України: благодійні ярмарки, благодійні концерти до Державних свят України. На зібрані кошти закуповуються необхідні матеріали та речі для військових–односельців за їх потребами.
Попри сьогоднішні несприятливі соціальні обставини, війну в країні, ми зобов’язані дбати про збереження самоідентичності наших жителів. Заклади культури реалізують у доступній, на даний час, формі культурно-мистецькі ініціативи, мистецькі акції, спрямовані на підтримку українського народу, організацію дозвілля ВПО, створення безбар’єрного простору, підвищення рівня ментального здоров’я. На сьогодні клубними закладами проведено близько 456 культурно-масових заходів різного спрямування : інформаційно-просвітницькі заходи національно-патріотичного спрямування -260, виставково-мистецькі заходи – 41, вистави та концерти аматорських колективів в очному та дистанційному форматі – 66, майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва – 36, спортивно-розважальні заходи -18, благодійні заходи в підтримку ЗСУ- 16, заходи щодо пам’ятних дат з історії рідного краю-17. Саме такий показник з впевненістю може сказати, що галузь культури на теренах Великоплосківської сільської ради – працює, йдемо далі!
- Якщо говоримо про культуру, розвиток нашого суспільства цінно згадати слова видатного англійського письменника Ніла Геймана: « Бібліотеки дійсно є воротами у майбутнє. Тож шкода, що по всьому світу ми бачимо, як місцева влада користується можливістю закривати бібліотеки, щоби заощадити гроші, не розуміючи, що вони крадуть у майбутнього, щоби заплатити за сьогодні. Вони закривають ворота, які повинні бути відкритими». Розкажіть, будь ласка, більше про стан справ з бібліотечними закладами у Великоплосківській громаді.
- Перше, чим хочу поділитися, це робота сучасного культурно-освітнього медіа-центру у КЗ «Публічна бібліотека Великоплосківської сільської ради».
Третього грудня 2021 року КЗ «Публічна бібліотека Великоплосківської сільської ради передано комплект обладнання для створення культурно-освітніх медіа-центрів на базі закладів культури в рамках обласної програми «Культура Одещини 2020-2022 роки». КЗ «Публічної бібліотеки Великоплосківської сільської ради» перетворився на культурно-освітній медіа-центр. За рахунок обласного бюджету він обладнаний сучасними комп'ютерами, веб-камерами та проектором. За рахунок місцевого бюджету було оснащено новими меблями. Новий медіа-центр є центром культурного та освітнього дозвілля мешканців нашої громади. Отже, у переобладнаному приміщенні проводяться інформаційні години, позакласні заходи, різноманітні семінари, вебінари, організовуються відеоперегляди фільмів, презентації національно-патріотичного характеру та ознайомлення з культурою інших національностей. А маленькі відвідувачі особливо полюбляють дивитись екранізацію книг відомих українських та зарубіжних письменників. Проводяться заходи для ВПО, літніх людей та людей з інвалідністю. Психологічна підтримка та надання інформаційних послуг для людей цих категорій дуже важлива в умовах воєнного стану.
Має місце і поповнення книжкового фонду бібліотек громади
Нові освітні програми надали нові напрямки вивчення творчості українських сучасних письменників. Згідно Комплексної програми розвитку культури Великоплосківської сільської ради придбали твори сучасних українських авторів, які читають діти за новою шкільною програмою. Тепер учні мають можливість прочитати нові видання в бібліотеках нашої громади. Дітки з великим задоволенням відвідують бібліотеки, які активно співпрацюють з культурними та навчальними закладами громади. Це і проведення розвиваючих годин на базі закладів освіти, організація дозвілля у приміщеннях бібліотек. Особливе задоволення від заохочення майбутніх постійних читачів: безкоштовні смаколики, тепле приміщення та відпочинок у колі чудових друзів – гарантована частина зустрічі діточок нашої громади.
- Збереження задовільного технічного стану закладів культури - необхідна складова забезпечення їх повноцінної роботи. Особливо гостро дане питання постало під час війни. Як з цим у Великоплосківській громаді?
- Протягом 2019-2024 років,в закладах культури громади,проведено часткові капітальні ремонти приміщень та оновлено матеріально-технічну базу.
Восени 2019 року проведено капітальний ремонт актової зали Великоплосківського сільського будинку культури, встановлено нове освітлення, оновлено завіси сцени.
У 2020 році розпочались ремонтні роботи в Тростянецькому сільському будинку культури. Зроблено капітальний ремонт актової зали, оновлено освітлення та завісу на сцені, встановленоелектричні обігрівачі. Для проведення культурних заходів, концертів закуплено комплект музичної апаратури(5 мікрофонів, стійки, пюпітри, звукові кабелі, мікшер) на суму близько 50 тис.грн. Повністю поновлено електропроводку в актовій залі та фойє клубного закладу.
Проведено капітальний ремонт фойє Тростянецького сільського будинку культури для проведення мистецьких виставок та театральних вистав до визначних свят.
У 2020 році проведено ремонт сцени актової зали Слов’яносербського сільського будинку культури. Закуплено новий матеріал для оновлення завіси та оформлення на сцені на суму 40 тис.грн . Закуплено 5 нових міжкімнатних дверей на суму 38 тис.грн. та проведено ремонтні роботи щодо заміни дверей.
Протягом 2023 року проведено косметичний ремонт танцювальної зали та вхід до другого поверху будівлі працівниками Слов’яносербського сільського будинку культури та Слов’яносербської філії. Вище вказані роботи повністю проведені жіночим колективом будинку культури.
Завдяки фінансуванню Великоплосківської сільської ради, розпочато перші кроки впорядкування фасаду будівлі Новосавицького сільського будинку культури та прилеглої території. Приводили все до ладу власними силами. Протягом 2023 року проведено косметичний ремонт глядацької зали, репетиційної кімнати, сцени, фойє та сходів. На проведення робіт витрачено близько 100 тис. грн. На території клубного закладу створено надзвичайно гарні квіткові клумби.
У приміщенні Великоплосківського сільського будинку культури, у 2023 році, проведено капітальні ремонти трьох службових кабінетів на суму 193 тис.грн., тут зараз розташовується відділ освіти, культури, молоді, спорту та туризму, КЗ «Публічної бібліотеки Великоплосківської сільської ради» та Служба у справах дітей. Закуплено та виконано роботи із заміни дверей на суму 70 тис. Виконано облаштування внутрішнього санвузла та проведено ремонтні роботи.
Усі вище перелічені ремонтні роботи проводилися, здебільшого, працівниками будинків культури, адже їхнє бажання покращити свої умови, показати своїм прикладом уміння працювати – неоціненне та незупинне! Відтак, робочий день кожного нашого керівника розпочинається з огляду ввіреного йому приміщення. Це вміння вірно та пріоритетно налагодити робочий процес, є основною позицією сільського голови Івана Максимовича Батуріна, адже покроковий розвиток у поєднанні з розумінням важливості збереження існуючої мережі закладів є запорукою позитивних та відчутних змін.
Велика увага приділяється безпеці відвідувачів відвідувачів клубних закладів. До їх послуг облаштовано укриття цивільного захисту.
Для вивчення основних правил техніки безпеки під час війни для школярів функціонують класи безпеки. Один з таких розмістився у приміщенні Тростянецького сільського будинку культури.
- Листопад - останній місяць осені. Саме час будувати плани на майбутнє. Яким бачите розвиток культури громади у наступному, 2025 році?
- Основними завданнями щодо розвитку культури на території громади на наступні роки і надалі залишаються:
розвиток національно-патріотичного виховання та духовної культури громади, долучення населення до волонтерської діяльності, зміцнення та оновлення матеріально-технічної бази закладів культури, проведення капітальних та поточних ремонтів в закладах культури,підтримка мистецької творчості, яка забезпечує якісний рівень національної культури Великоплосківської територіальної громади, збереження культурної спадщини рідного краю.
Та найголовніше - вистояти і зберегти найцінніше. Можу з впевненістю сказати: за такої плідної співпраці працівників культури, керівництва, депутатського корпусу, небайдужих і талановитих мешканців краю, життєва сила громади - незламна!