Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Як комунікувати з дитиною в родині, яка повернулася з окупації або депортації

Дата: 23.10.2024 11:47
Кількість переглядів: 50

Фото без описуКоли дитина повертається на територію вільної України після тривалого перебування в окупації або депортації, батькам потрібно докласти зусиль, щоб допомогти їй адаптуватися в нових умовах. Психологи проєкту “Шлях додому” дають кілька ключових порад для батьків/опікунів:

- поважайте нову особистість. Після довгої розлуки дитина повертається іншою людиною, зі зміненими інтересами та вподобаннями. Не тисніть на неї – дайте час звикнути до нових умов та людей. Це час “притирання”.

- контакт довіри. Створіть атмосферу довіри й прийняття. Спілкування має бути таким, щоб дитина не боялася висловлювати свої думки, навіть якщо вони можуть бути незручними для дорослих.

- не тисніть емоційно. Надмірна тривожність, очікування батьків/опікунів можуть тиснути на дитину, і вона може почуватися відповідальною за це. Коли у дитини надмірний рівень тривожності, вона не може розвиватися та засвоювати новий матеріал у школі. Очікуваного для дорослих розвитку дитини не буде відбуватися.

- допомога спеціалістів. Не вагайтеся звертатися до психологів. Це може допомогти і дитині, і вам. Особливо, якщо батьки чи педагоги помічають якісь відмінності в поведінці дитини, які заважають спілкуванню з однолітками чи дорослими: сумний настрій, ніби «навантажений» стан.

- підтримка в навчанні. Потрібен час для адаптації до школи та надолуження пропущеного матеріалу. Регулярна поточна діагностика знань допоможе виявити прогалини, дасть зрозуміти, яких репетиторів варто залучити для допомоги.

- організація дозвілля. Якщо з навчанням психологи радять не поспішати, то до організації дозвілля можна приступати у перші тижні повернення дитини. Це можуть бути спільні походити на природу, участь в якихось одноразових заходах, або навіть домашні справи разом з родиною. Можна пропонувати кілька активностей, щоб дитина пробувала та обирала те, що припаде їй до душі. Важливо налаштувати щоденний графік, адже виконання простих завдань, як от: застилання ліжка, прибирання у кімнаті, залучення до домашніх справ — дозволяє повернутися до звичайного життя.

- важливо про правила. В кожній родині, сім’ї існують свої правила, тому варто з перших днів повернення дитини нагадати їх, або познайомити заново. Бо за час відсутності дитини можливо відбулись якісь зміни. Це необхідно, щоб дитина знала кордони, в яких вона може орієнтуватися, діяти, без остраху, що зробить щось не так. Коли знаєш ці правила, і всі в сім’ї їх дотримують, це знижує тривожність дитини. Також це допомагає налаштуватися на інші корисні і цікаві справи.

«Шлях додому» – проект, спрямований на пошук і повернення дітей, переміщених в рф або на непідконтрольні уряду України території, а також на возз’єднання сімей, діти з яких опинилися в окупації без батьків. Проект реалізує Українська мережа за права дитини в партнерстві з Save the Children in Ukraine.

Також нашими партнерами є: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Офіс Омбудсмана України, Благодійний фонд EDUKIDS, Медійна ініціатива за права людини.

Матеріали, розроблені у рамках проекту, не обов’язково відображають офіційну позицію Save the Children.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень