Найголовніше – турбота про дітей!
Війна внесла свої корективи у життя українців. Сьогодні стоїть питання про збереження нашої держави, мови, історії, культури, національних традицій. Триває боротьба за волю та незалежність України. Велика відповідальність за долю країни лягла на плечі освітян, які міцно тримають гуманітарний фронт.
Уже третій рік поспіль початок навчання у школах України випадає на воєнний час. З початком повномасштабної війни українські вчителі стали для учнів не лише помічниками та наставниками. Це люди, які завжди на зв’язку, забезпечують можливість якісного навчання, підтримують, мотивують і надихають, керуючись надважливим завданням сьогодення – турбота про покоління, яке надалі формуватиме майбутнє України.
В єдиному гурті працюють, мріють і втілюють задумане освітяни нашого краю.
Про стан справ в освітній галузі громади, як вдається долати виклики часу наша розмова з начальником відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Великоплосківської сільської ради Володимиром Ярочкіним.
- Пане Володимире, вітаю! Розпочався новий навчальний рік. Вже втретє в умовах воєнного стану. Турбота про дітей, юне покоління завжди була пріоритетним напрямком роботи Великоплосківської територіальної громади. Які завдання ставите перед собою, як керівник відділу освіти, в контексті якості навчання та безпекових заходів?
- Згідно з методичними рекомендаціями, які надало Міністерство освіти і науки, новий навчальний рік 2024-2025 розпочався 2 вересня. Тривалість навчального року така: з 1 вересня 2024 року по 28 червня 2025 року. Крім цього, на останньому засіданні керівників закладів освіти, прийнято рішення про перенесення осінніх канікул. Пов’язано це, в першу чергу, з раціональним використанням плюсових температур, адже сьогодення значною мірою впливає та коригує кількість годин навчання.
Мене радує те, що за літо була проведена велика робота з облаштувань та покращення умов в укриттях, адже ще з початоку 2022/2023 навчального року, в умовах дії правового режиму воєнного стану, забезпечено роботу закладів освіти в очному форматі, проведено терміновий перегляд пріоритетних завдань для налагодження роботи освітньої ланки, одним з найважливіших кроків з метою раціонального використання навчально-методичної та матеріальної баз, їх зміцненню та модернізації було здійснення аналізу наявної мережі закладів освіти Великоплосківської сільської ради та проведено заходи, щодо її оптимізації. Керівництво громади налаштоване і в подальшому покращувати існуючі умови укриттів, в тому числі, враховуючи постійні зміни в частині законодавства, щоб діти й надалі вчилися очно. Враховуючи рекомендації Державної служби надзвичайних ситуацій, до роботи ще у 2022/2023 н.р. було підготовлено 5 споруд цивільного захисту найпростіших укриттів (загальною потужністю 900 осіб), в числі яких задіяні споруди на відстані до 500 метрів від навчального закладу (приміщення Будинків культури). На початок 2023/2024 навчального року існуючі укриття постійно удосконалюються, відтак потужність захисних споруд збільшено до 1150 осіб, закуплено додаткове обладнання, яке зможе забезпечити автономну роботу укриття на випадок небезпеки. До роботи з підготовки приміщень долучались і педагогічні працівники закладів освіти та батьківські колективи, які допомагали, починаючи від фарбування до укомплектування укриттів, чим ми відверто пишаємось, адже взаєморозуміння керівництва громади, депутатського корпусу та усіх учасників освітнього процесу, закріплене однією метою приносить позитивні результати.
Якщо говорити про заклади дошкільної освіти, то вони продовжують навчання в очному форматі, адже розташовуються у приміщеннях закладів загальної середньої освіти, де функціонують укриття.
Учнівський контингент громади налічує 439 учні (39 класів), загальною середньою освітою охоплено 100% дітей шкільного віку. Наповнюваність закладів загальної середньої освіти становила 54,0% відповідно до їх проектної потужності, а середня наповнюваність класів – складає 12,3 од. (показник збільшено на 1,6 од.).
- Чи готові заклади освіти громади до опалювального сезону?
- З метою своєчасної підготовки закладів освіти до опалювального сезону, виконано комплекс робіт щодо готовності автономних котелень та пічного опалення до опалювального періоду, відповідно до Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду та Правил експлуатації теплових установок і мереж. Підготовка котелень здійснюється з урахуванням умов, викликаних дією воєнного стану. У 4 закладах освіти громади функціонує: 4 газові котельні, один заклад має пічне опалення. Дві котельні обладнані альтернативним опалюванням.
Продовжується реалізація планів щодо організації роботи котелень з альтернативними видами опалення. Закуплено 2 твердопаливних котли, перевірено роботу 2 запасних котелень закладів освіти. Проведено торги по закупівлі вугілля та вугільних брикетів. В усіх котельнях проведено поточні ремонти, повірку газових сигналізаторів та димовентканалів. Призначаються сезонні та постійні кочегари, завершується повірка комерційних вузлів обліку газу.
В умовах військового стану та ризику можливих відключень електроенергії, заклади освіти забезпечено генераторами.
- Які маєте плани, стратегічні завдання щодо подальшого розвитку системи освіти громади?
- Продовжуємо надавати повноцінне харчування для дітей. Усі категорії учнів і далі продовжують перебувати на безкоштовному харчуванні за рахунок місцевого бюджету, це одне з найперших вагомих завдань, яке ставило перед собою керівництва громади, що реалізується до сьогодні – неможливо розділяти дітей пільгових, або інших категорій. Одну дитину будемо годувати, а іншій відмовимо – така ситуація недопустима, і є однією з принципових позицій керівника громади Івана Максимовича Батуріна.
Із січня цього року депутатами сільської ради збільшено вартість одного обіду до 45 гривень, крім цього на 2024–2025 роки прийнято План модернізації мережі навчальних закладів освіти Великоплосківської сільської ради, в якому враховано Стратегію реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Завершуються роботи, щодо організації 2 опорних харчоблоків Слов’яносербського та Великоплосківського закладів освіти. Загалом з місцевого бюджету, станом на звітний період, для модернізації харчоблоків, відповідно до стандартів НАСРР, виділено 700 000 тис.грн., де враховано також розроблення та введення в дію системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.
Значна увага приділяється підвезенню школярів до місця навчання. Зазначу, що кількість дітей, які цього потребують, продовжує збільшуватись.Для забезпечення систематичного безкоштовного підвезення до місця навчання і додому учнів та педпрацівників за загальноосвітніми навчальними закладами Великоплосківської сільської ради закріплені території обслуговування загальна протяжність маршруту підвезення близько 100 км.
У 2023 році парк шкільних автобусів Великоплосківської сільської територіальної громади поповнився ще одним новим шкільним автобусом, зараз їх три, новий шкільний автобус придбано за рахунок субвенції з державного бюджету та співфінансування з місцевого бюджету. Відповідно до рішення сесії сільської ради № 1029-VIII від 23.06.2023 року, здійснили співфінансування в розмірі майже 34% (чи 1 000 000грн) від загальної вартості автобусу, що наразі складає 2 945 000 млн.грн).За межею пішохідної доступності проживають близько 50 учнів. Усі вони користуються безкоштовними послугами перевезення.
Працюємо також і у напрямку розвитку дітей у сфері правил безпеки. Відтак, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 10.02.2023 № 135, «Класами безпеки» охоплено всі заклади освіти Великоплосківської сільської ради, які укомплектовані обладнанням, що відповідає чинним рекомендаціям Міністерства освіти та науки України. У класах безпеки проводяться тематичні заняття, розглядаються основні правила безпеки для учасників освітнього процесу. Це, насамперед, вибухова безпека, мінна безпека, пожежна безпека.
Щиро дякую нашими вчителям та батькам учнів за роботу, підтримку, допомогу Збройним Силам України та сприяння у підготовці до нового навчального року. Зичу всім міцного здоров’я, Перемоги, миру – все буде Україна!
- Турбота про юне покоління, змістовне дозвілля, вивчення історії рідного краю, розвиток культури, спорту – газета не раз інформувала про плідну роботу великоплосківських освітян у ефективному тандемі усіх сфер розвитку громади. Розкажіть, будь ласка, детальніше про роботу у цьому напрямку.
- Змістовному дозвіллю наших учнів в позаурочний час сприяла організація роботи гуртків на базі загальноосвітніх шкіл ОТГ. У закладах освіти працює 10 гуртків, якими було охоплено майже 50% учнів. Це гуртки природничого, інформаційно-технічного, краєзнавчо-історичного художньо-технічного та художньо-естетичного профілів. Також громадою організовуються виїзні екскурсії історичних місць усіх населених пунктів громади, саме подорожі повинні виховувати здорове національне почуття, сприяти вивченню рідної історії.
У минулому навчальному році 80 учнів із загальноосвітніх закладів Великоплосківської громади взяли участь у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів. За рішенням журі переможцями ІІ етапу олімпіад було визначено 26 учасник, які отримали 4 дипломи І ступеня, 8 дипломів ІІ ступеня та 14 дипломів ІІІ ступеня. В обласному етапі взяли участь 3 учні, також школярів постійно залучають до участі у всеукраїнських, обласних конкурсах: математичного, природничого, українознавчого - з української мови імені П.Яцика, „Колосок“, „Кенгуру“, „Соняшник“ „Бобер“, „Левеня“, „Геліантус“ та інші.
На постійній основі проводяться благодійні заходи на підтримку ЗСУ, проведено роботи по встановленню меморіальних дошок загиблим військовим на будівлях закладів освіти, де вони навчались.
Не забуваємо ми і про популяризацію спорту в громаді та сприяємо формуванню здорового способу життя у населення. На території Великоплосківської сільської ради постійно організовуються спортивні заходи та змагання з різних видів спорту, національно-патріотична гра «Сокіл Джура», також беремо участь в виїзних змаганнях з сусідніми громадами та районами. Слід зазначити, що відповідно до затвердженої програми спорту, відбуваються поїздки, в тому числі і до західної України, курорту «Буковель».
На сьогодні вже більше 40 спортсменів громади та їх батьки скористались такою можливістю, адже сільський бюджет покриває більшу частину витрат, в тому числі проживання. Також організовуються заходи для відпочинку діток територіальної громади. Як приклад можу назвати нещодавно реалізовану поїздку у с.Лиманське до лиману, участь в якій взяли майже 100 дітей та циркову виставу на базі Великоплосківського будинку культури, де побувало більше 400 дітей громади. Окремо хочу підкреслити, що всі вказані заходи є безкоштовними для їх учасників та повністю фінансуються з місцевого бюджету.
- Гідні умови навчання, відповідне матеріально-технічне забезпечення освітніх закладів – необхідна умова якісного навчального процесу. Що зроблено у цьому напрямку?
- Якісні освітні послуги у громаді – це не лише послуги опорного закладу, хоча на території громади і спостерігаються проблеми малокомплектності закладів освіти. Так значна увага та фінансування спрямовується і на підтримку закладів освіти у старостинських округах. Кожен новий навчальний рік, усі заклади освіти громади мають конкретні позитивні зміни. На початок цього навчального року це: Тростянецька гімназія - проведено поточні ремонти навчальних кабінетів, капітальний ремонт класу початкової школи, триває капітальний ремонт харчоблоку; Слов’яносербська гімназія - упорядкована територія, оновлено інтер’єр навчальних приміщень, закуплено кухонне обладнання та проведені заходи з організації роботи опорного харчоблоку; Новосавицька гімназія - капітальний ремонт приміщення харчоблоку, ремонтні роботи у класних кімнатах, побілка центральної будівлі закладу освіти; Великоплосківський опорний заклад освіти -ліцей - завершені ремонтні роботи у навчальних кабінетах, технічних приміщеннях. Продовжуються роботи з поточного ремонту входу до споруди цивільного захисту населення приміщення дитячого садку, облаштування аварійних виходів центрального приміщення, завершуються роботи з облаштування та ремонту опорного харчоблоку. Більш того, кожен з перелічених закладів, може похизуватись кількістю оновлених учнівських парт, наповненості кабінетів у частині інтерактивного та дидактичного обладнання, що систематично з кожним роком оновлюється все більше.
Все це вдається завдяки сприянню та підтримці керівництва громади, депутатського корпусу, підприємців громади, а також єдності та відповідальості освітянської родини.
Попри війну та постійні сигнали тривоги, у закладах освіти нашої громади лунає дитячий сміх, що є найкращим свідченням та результатом нашої спільної роботи.
Всі зазначені здобутки та чітко налагоджений механізм реалізації поставлених завдань і планів були б неможливими без постійної підтримки та координації роботи очільника Великоплосківської сільської ради Івана Максимовича Батуріна, апарату виконавчого комітету, депутатського корпусу громади та, звичайно, колективів підпорядкованих закладів освіти. Вважаю, що саме об’єднання довкола спільної ідеї розвитку та збереження існуючих ресурсів може призвести до очікуваної Перемоги, як нас, так і всю державу!
Вже розпочато роботу у підготовці бюджету на 2025 рік, відповідно до відновленого середньострокового планування місцевих бюджетів, де розуміючи темпи роботи кожної ланки громади, буде підкреслено нові першочергові завдання та стратегічні плани. Відтак попереду у нас чимало завдань. Дорога не буде легкою. Шлях до перемоги завжди тернистий. Я усвідомлюю всі складнощі, які нам треба подолати, але переконаний, що за існуючої підтримки, ми досягнемо бажаних результатів для громади. Головне, не зупинятись, а рухатись вперед!
Зичу всім міцного здоров’я, миру – все буде Україна.