Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Всесвітній день ментального здоров'я

Дата: 10.10.2024 14:56
Кількість переглядів: 43

Всесвітній день ментального здоров'я: пропонуємо дієві поради. Віртуальний  бібліограф. ХОУНБ ім. О. Гончара

 

У Всесвітній день психічного здоров’я, який відзначається 10 жовтня, заведено говорити про проблеми психічного здоров’я в усьому світі. Проте в Україні, в умовах повномасштабної війни, ми маємо дбати про своє ментальне здоровʼя щодня й щомиті плекати свою стійкість.

Міністерство охорони здоровʼя України разом із партнерами щодня працює над тим, щоб психологічна допомога була доступна кожному, хто її потребує, і послуги, які надаються, були найвищої якості. Сьогодні коротко згадуємо, чого вже вдалося досягти. 

Одна з ключових місій Міністерства охорони здоровʼя України, особливо під час війни, — забезпечувати підтримку психічного здоров’я громадян. Для цього у межах Пріоритетного проєкту МОЗ — «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» — ми активно розбудовуємо комплексну систему охорони психічного здоров’я, впроваджуємо сучасні підходи до надання психіатричної та психологічної допомоги.

Підготовка фахівців — для забезпечення якісних та доступних послуг

З кінця 2022 року МОЗ разом із ВООЗ та партнерами у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» навчають сімейних лікарів та педіатрів — медичних працівників первинної ланки — надання допомоги людям із психічними розладами. До такого навчання долучаються й інші працівники медичної сфери. 

Так, станом на 9 жовтня 2024 року 103 944 людини отримали сертифікати про проходження курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP*». 

Серед них:

  • 20 361 лікар первинної медичної допомоги, 
  • 50 913 представників середнього медичного персоналу,
  • 12 968 лікарів спеціалізованої медичної допомоги.

*Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом залучення неспеціалізованих із психічного здоровʼя кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, ПТСР, суїцидальна поведінка, розлади, повʼязані зі вживанням психоактивних речовин, інші важливі скарги на стан психічного здоровʼя. 

Безоплатні послуги з психічного здоровʼя, гарантовані державою
 

У листопаді 2022 р. до Програми медичних гарантій додано новий пакет послуг «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Завдяки цьому пацієнти можуть безоплатно отримати допомогу у сфері психічного здоровʼя на «первинці». Оплату медзакладам за надані послуги здійснює Національна служба здоровʼя України. Протягом 9 місяців 2024 року такими послугами скористалися 353 049 пацієнтів (у т. ч. 54 464 дитини до 18 років) — дані ЕСОЗ станом на 01.10.24 р.

Понад 1000 медзакладів первинної ланки меддопомоги підписали контракт із НСЗУ на надання послуг за згаданим пакетом, завдяки чому українці можуть отримати допомогу з питань психічного здоровʼя у свого сімейного лікаря чи педіатра у майже 4000 місць надання меддопомоги. 

Інтеграція mhGAP у навчальні програми закладів медичної освіти 

Разом із Координаційним центром КМУ працюємо над впровадженням mhGAP у медичні виші, щоб усі майбутні медики ще під час навчання отримували знання щодо спілкування та надання допомоги людям із психічними розладами — детальніше.

 

Новий порядок психіатричної допомоги у стаціонарах — на захисті прав людини

Наприкінці минулого року наказом МОЗ України № 2085 затверджено новий Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах. Він, зокрема, визначає механізм надання такої допомоги відповідно до стандартів у сфері охорони здоровʼя та з огляду на пріоритет прав і гідності людини замість каральної психіатрії радянського зразка — докладніше.

 

Надання психіатричної допомоги за місцем перебування пацієнта

Ми розвиваємо таку систему охорони психічного здоров’я, яка б сприяла психічному добробуту і профілактиці психічних розладів та забезпечувала надання якісних послуг із психічного здоров’я. Наявність таких послуг на рівні громади, у загальній системі охорони здоров’я та поза межами сектору охорони здоров’я наближає допомогу та підтримку до людини.

Для цього, крім інтеграції послуги із психічного здоров’я до первинної медичної допомоги, у партнерстві з ВООЗ ми розвиваємо сервіс мобільних мультидисциплінарних команд та мережі центрів психічного здоров’я.

 

Психологічна стійкість медичних працівників та колективів медичних вишів

Працюємо над впровадженням психологічних інтервенцій, завдяки яким люди навчаються піклуватися про своє психічне здоров’я. 

Робота лікарів — рятувати інших, тому важливо, щоб вони могли залишатися стійкими й не забували піклуватися про себе. Для цього у медзакладах реалізується проєкт «Посилення спроможності закладів охорони здоров’я та формування стійкості працівників медичної сфери». Спочатку він реалізувався у 9 лікарнях з трьох прифронтових регіонів України. Цього року проєкт масштабувався ще на 15 медзакладів шести областей: Миколаївської, Одеської, Запорізької, Дніпропетровської, Чернігівської, Сумської.

Аналогічні заходи впроваджуються й у закладах вищої медичної освіти – зокрема, активно реалізується проєкт «Формування спільноти університетів задля імплементації компоненти ментального здоров’я у заклади вищої освіти». Він передбачає впровадження програм посилення стійкості для студентів, викладачів, працівників вишів, а також підготовки спеціалістів з актуальними знаннями і навичками. Проєкт реалізує Координаційний центр КМУ в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Команда МОЗ у співпраці з партнерами робить усе можливе, щоб кожен українець міг отримати своєчасну та якісну допомогу. Звертатися по підтримку — це сміливий крок і прояв сили. А ще — в умовах війни — це обовʼязок кожного з нас. Щоб зберегти свою стійкість й вистояти у цій війні. Дбаймо про своє психічне здоровʼя та звертаймося у разі потреби по допомогу. Разом ми здолаємо будь-які виклики!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень