Премія за результатами щорічного оцінювання: оподаткування, середня та індексація
Щороку в жовтні починають визначати результати оцінювання службової діяльності державних службовців. Держслужбовцям, які отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання, виплачують премію. У цій статті з’ясуємо, як оподатковувати таку премію, чи включати її до середньої зарплати та як індексувати зарплату у місяці виплати премії.
Оподаткування та звітність
ЄСВ. Премія за результатами щорічного оцінювання діяльності держслужбовців (далі — премія за щорічне оцінювання) належить до фонду оплати праці (п. 2.3 Інструкції № 5)*. Тому на загальних підставах на неї нараховується ЄСВ (за ставкою 22 %). У Д1 Податкового розрахунку премія за щорічне оцінювання відображається в одному рядку разом із заробітною платою.
* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
ПДФО. Із премії за щорічне оцінювання утримується ПДФО на загальних підставах (за ставкою 18 %). У розділі І додатка 4ДФ Податкового розрахунку премія за щорічне оцінювання відображається в одному рядку із заробітною платою з ознакою доходу «101».
ВЗ. Премія за щорічне оцінювання виплачується не пізніше від терміну виплати зарплати за місяць, у якому затверджено висновок щодо результатів оцінювання, але не пізніше грудня місяця року, у якому провадиться оцінювання (абз. 2 п. 6 розд. ІІІ Типового положення № 646*).
Тобто найраніше, коли може бути нарахована (виплачена) премія за щорічне оцінювання, — це кінець жовтня 2024 року. І тут, скоріш за все, доведеться враховувати новації, запропоновані законопроєктом № 11416*. У його тексті, серед іншого, передбачено збільшення розміру ВЗ для доходів у вигляді зарплати — з 1,5 до 5 %.
Якщо зміни запрацюють з 01.10.2024, як це передбачено у п. 1 Прикінцевих та перехідних положень законопроєкту № 11416, то при нарахуванні (виплаті) премії за щорічне оцінювання у жовтні 2024 року (або пізніше у 2024 році) доведеться утримувати вже 5 % ВЗ.
Середня зарплата
Відпускні (компенсація). Розрахунок середнього заробітку для оплати часу відпустки (компенсації за невикористану відпустку) проводиться згідно із вимогами Порядку № 100*.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Так, виплати, що включаються до розрахунку середньої зарплати, перелічено у п. 3 Порядку № 100, а виплати, що не потрібно враховувати, — у п. 4 цього Порядку. Зокрема, у п.п. «г» п. 4 Порядку № 100 зазначено, що премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності не включається до розрахунку середнього заробітку. Тож при обчисленні відпускної середньоденної зарплати таку виплату не враховуємо.
Лікарняні (декретні). При розрахунку лікарняних (декретних) премію за щорічне оцінювання слід ураховувати. Це випливає із змісту п. 3 Порядку № 1266*.
Згідно із зазначеною нормою до розрахунку середнього заробітку для оплати періоду тимчасової непрацездатності включаються всі виплати, які увійшли до бази справляння ЄСВ. А премія за щорічне оцінювання, як ми вже з’ясували, включається до такої бази.
Індексація зарплати
Зміна «базового» місяця для індексації зарплати відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу (тарифної ставки). Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення та виплати йому нових надбавок, доплат та премій на «базовий» місяць не впливає. Тож у місяці нарахування (виплати) премії держслужбовцям за щорічне оцінювання продовжуємо нараховувати суму індексації, обчислену виходячи з останнього підвищення їх посадових окладів.
Для держслужбовців держорганів, які провели класифікацію посад, розміри посадових окладів підвищились з 01.01.2024. Тому для них базовим місяцем для індексації зарплати є січень 2024 року. У жовтні 2024 року їх зарплату індексуємо на коефіцієнт 3,8 %. Сума індексації з урахуванням повністю відпрацьованого місяця становить 115,06 грн (3028 грн х 3,8 %).
Для держслужбовців держорганів, які не провели класифікацію посад, посадові оклади у 2024 році не підвищувались. Тому «базовим» місяцем для індексації їх зарплати є грудень 2023 року. У жовтні 2024 року їх зарплату індексуємо на коефіцієнт 4,3 %. Сума індексації з урахуванням повністю відпрацьованого місяця становить 130,20 грн (3028 грн х 4,3 %).
Більше інформації про нюанси проведення індексації працівників бюджетної сфери ви знайдете у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.
Висновки
- Премія за щорічне оцінювання оподатковується ПДФО, ВЗ та ЄСВ на загальних підставах.
- Суму премії за щорічне оцінювання враховують при обчисленні лікарняних (декретних) та не беруть до уваги при нарахуванні відпускних (компенсації за невикористану відпустку).
- Збільшення зарплати держслужбовця за рахунок нарахування та виплати премії за щорічне оцінювання не змінює «базовий» місяць для індексації його зарплати.