255 років від дня народження Івана Котляревського
9 вересня виповнилося 255 років від дня народження Івана Котляревського. Іван Петрович Котляревський подарував українській літературі не багато творів, але кожен з них є неперевершеним вкладом в спадщину України XVIII ст. «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» – усі ці перлини української культури відомі не лише на Батьківщині, але й далеко за її межами. І саме вони являються головними прикрасами біографії Івана Петровича. Саме з цих ключових творів починається творчість Котляревського – геніального письменника, поета, драматурга та засновника нової української літератури.
Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умовах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, його поеми були написані на основі живого усного мовлення народу, започаткувавши новий етап формування літературної мови. «Від часу появи Котляревського наше письменство стає щораз ближче до реального життя, щораз відповідніше до його потреб, входить щораз глибше в душу народну» – відзначав Іван Франко.
Іван Петрович Котляревський помер на 70-му році життя і був похований у Полтаві. Смерть зачинателя нової української літератури була великою втратою для всієї України. «Все сумує», — сказав молодий Тарас Шевченко у вірші «На вічну пам’ять Котляревському», в якому пророкував безсмертя авторові «Енеїди»:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!
Котляревський І. П. Енеїда Аннотация: Понад два століття живуть в українській літературі твори веселого полтавського мудреця Івана Петровича Котляревського. Його поема «Енеїда», написана в традиціях бурлеску і травестії, відтворює яскраві картини життя українського суспільства другої половини ХУІІІст., розповідає про звитяги українського козацтва. П'єса «Наталка Полтавка» стала«праматір'ю українського театру». Ці твори пронизані любов'ю до свого народу, до рідної землі. Новий, нетрадиційний погляд на «Енеїду», розгадку її таємниць пропонує в післямові до нашого видання знаний письменник і літературознавець Валерій Шевчук.
|
|
Котляревський І. П. Наталка Полтавка Анотація Іван Петрович Котляревський (1769– 1838) – засновник нової української літератури, ім’я якого пов’язують, насамперед, з його поемою «Енеїда» (1798), першою друкованою українською книгою, виданою народною мовою. Окрім того, він написав іще дві п’єси – «Наталка Полтавка» та «Москаль-чарівник», – визнавчивши тим самим основні напрями подальшого розвитку української драматургії та й усієї вітчизняної літератури. Характеризуючи їх як малоросійські опери, автор створив п’єси зі вставними пісенними номерами, в яких зобразив український народ, яким він є. Саме правдивим відтворенням життя і побуту народу, прагнень і настроїв героїв, чудовим знанням краю, широким використанням фольклору, гумористичним і сатиричним забарвленням сцен ці твори, написані у 1819 році, й сьогодні мають великий успіх серед глядачів. |