Винагорода за ЦПД у Податковому розрахунку

Дата: 10.07.2024 14:16

Установи нерідко укладають, зокрема з фізособами, які не є ФОПами, цивільно-правові договори на виконання робіт або надання послуг (ЦПД). Основною відмінністю цих договорів від трудових є те, що вони визначають певний обсяг робіт/послуг, які має виконати/надати фізособа. Крім того, триває ЦПД зазвичай лише від кількох днів до кількох місяців, а терміни виплати винагороди за ним обумовлює винятково домовленість сторін. Відомості про факти укладених/завершених ЦПД та про нараховану/виплачену за ними винагороду бухалтер має відобразити у Податковому розрахунку, зокрема, за ІІ квартал 2024 року. Щоб правильно його заповнити і подати, керуйтеся Порядком № 4. У пригоді також стане Закон про ЄСВ та роз’яснення профільних відомств.

Розглянемо детально, як правильно відобразити відомості щодо ЦПД та нарахованої/виплаченої за ним винагороди в додатках Д5, Д1 та Д4/4ДФ до Податкового розрахунку.

Цивільно-правові відносини у Додатку Д5

У Додатку Д5 до Податкового розрахунку відображають відомості, зокрема, щодо застрахованих осіб, крім ФОПів, з якими страхувальник протягом звітного періоду уклав або розірвав ЦПД.

Якщо у звітному періоді уклали договір підряду чи договір про надання послуг, у табличній частині Додатка Д5 до Податкового розрахунку зазначте, зокрема:

• у графі 06 «Договір ЦПХ за основним місцем роботи або за сумісництвом (1 – так, 0 – ні)» – ознаку «1», якщо виконавець одночасно є працівником страхувальника за основним місцем роботи або за сумісництвом, у іншому випадку – «0»;
  • графі 07 «Категорія особи» – категорію особи «3», тобто особи, яка виконує роботи за договорами цивільно-правового характеру;
  • графі 10 «Період трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби та відпусток» – дати початку та закінчення цивільно-правових відносин згідно із ЦПД/актом про виконання робіт чи надання послуг у форматі ДДММРРРР, тобто день, місяць та рік. Дати мають відповідати звітному періоду/кварталу, за який подаєте Податковий розрахунок;
  • графі 16 «Документ-підстава про початок, кінець трудових або цивільно-правових відносин, переведення на іншу посаду, роботи та відпусток» – назву та реквізити відповідного договору про виконання робіт або надання послуг. Наприклад, у разі початку строку дії договору про виконання робіт, у графі 16 укажіть «Договір про виконання робіт від 28.09.2021 № 17»;
  • графі 17 «Підстава для припинення трудових або цивільно-правових відносин» – підставу припинення відносини за ЦПД, зокрема, закінчення терміну дії відповідного договору. Наприклад, у разі завершення строку дії договору про виконання робіт, у графі 17 укажіть «Закінчення строку дії договору про виконання робіт від 28.09.2021 № 17».

Якщо протягом звітного кварталу уклали і розірвали ЦПД із застрахованою особою, відомості про дату початку та дату припинення цивільно-правових відносин укажіть в одному рядку. Водночас якщо ЦПД з фізособою розірвали, а згодом у цьому ж кварталі уклали з цією ж особою інший ЦПД, у Д5 до Розрахунку щодо цієї особи зробіть два записи: перший – із датою припинення цивільно-правових відносин, другий – із датою їх початку (п. 5 розд. IV Порядку № 4).

Датою початку цивільно-правових відносин є дата початку дії договору, а не дата укладення/реєстрації договору. Вона буде датою початку цивільно-правових відносин виключно у випадку, якщо це передбачає договір. Документом-підставою щодо початку цивільно-правових відносин є ЦПД.

Датою закінчення цивільно-правових відносин може бути:

• дата закінчення дії ЦПД – документ-підстава у цьому випадку буде договір або додаткова угода до нього;
  • дата акта виконаних робіт/наданих послуг – документ-підстава у цьому випадку є акт виконаних робіт/наданих послуг.

Детальніше за посиланням: https://oblikbudget.com.ua/article/1244-vinagoroda-za-tspd-v-rozrahunku-z-pdfo-ta-sv