5-річчя діяльності громади. День 4. Віддані землі: сільгоспвиробники Великоплосківської територіальної громади
Найбільшим природним ресурсом Великоплосківської громади є її земля.
На території сільської ради працює сім великих товариств з обмеженою відповідальністю, один сільськогосподарський виробничий кооператив, які спеціалізуються в сільськогосподарському виробництві та сімнадцять селянських (фермерських) господарств, що обробляють понад 17 тис. га ріллі.
Працювати на землі - це вставати вдосвіта та працювати до заходу сонця. Це - дбайливе господарювання і повна самовіддача, велика відповідальність перед суспільством і перед самим собою.
З перших днів створення громади господарства долучилися до розбудови, облаштування та благоустрою населених пунктів, були небайдужі до розвитку освітніх та медичних закладів. Всіляко підтримували нові починання.
Робота сільського господарства, однієї з основних бюджетоутворюючих галузей громади, відбувається в умовах ряду викликів та ризиків.
За останні 5 років наші сільгоспвиробники працювали в надзвичайних умовах: 2019 рік – Covid19, заниження цін на агропродукцію, 2020 рік – засуха, 2021 рік – завдяки мобілізації всіх ресурсів зібрали гарний урожай, 2022 рік – сьогодення – війна…
Не зважаючи на складнощі, господарства лишаються найбільшими платники податків та роботодавцями, що є гарантією подальшого розвитку громади.
Вплив воєнного стану в Україні на сільське господарство є надзвичайно важливим і має серйозні наслідки для нашої громади, країни в цілому та глобального аграрного ринку.
Початок повномасштабного вторгнення припав на продовження тренду зростання експорту АПК України. Агропродукція залишилась на складах в очікуванні моменту реалізації. Традиційно в Україні більша частина загального врожаю зерна йде на експорт, тоді як частка врожаю, необхідна для внутрішніх потреб не перевищує третину обсягу. Гроші потрібні були для обробітку ґрунту, закупівлі насіння, добрив, засобів захисту, паливно-мастильних матеріалів, сплати податків та зарплат, але війна внесла свої корективи - нестабільність логістичних потоків, а саме морського транспорту, заниження цін на сільськогосподарську продукцію, підвищення цін на паливно-мастильні матеріали та інші перешкоди у веденні господарської діяльності.
І хоча на території громади не ведуться бойові дії, значну кількість сільськогосподарських угідь відведено під захисні фортифікаційні споруди, які з одного боку, гарантують безпеку та надійність, а з іншого – створюють перешкоди в обробітку землі та збору урожаю.
Частина земельних часток (паїв), які розташовані уздовж лінії державного кордону, відходить до земель державної власності для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби.
Перешкодами у веденні господарської діяльності залишаються природні умови. Великоплосківська територіальна громада розташована у зоні недостатнього зволоження і є територією ризикового землеробства.
Не зважаючи на виклики та ризики, земельні ділянки комунальної та приватної власності залишаються в обробітку сільгоспвиробників та ефективно використовуються відповідно до цільового призначення.
Вчасно справляється орендна плата, яка визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок, щорічного коефіцієнту індексації та цільового призначення.
Сьогодні наші аграрії тримають продовольчий фронт. У надскладних умовах вони продовжують віддано працювати, мобілізувати зусилля і ресурси для допомоги громаді та всій країні загалом.
Дякуємо за вашу нелегку працю!