Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Амортизація - 2023

Дата: 06.12.2023 11:50
Кількість переглядів: 249

Незабаром кожен бухгалтер зануриться у підготовчу роботу, яка передує складанню річної фінансової звітності. Одним із важливих етапів такої підготовки є нарахування амортизації необоротних активів. У цій статті розглянемо, як правильно нараховувати амортизацію та відображати такі операції в бухобліку і фінзвітності.

Загальні правила нарахування амортизації 

Почнемо з визначення поняття амортизації, яке наведено в НП(С)БО 121.

Так, під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості необоротних активів, яка амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Поряд із цим застосовують таке близьке поняття як знос основних засобів (далі — ОЗ). Це сума амортизації об'єкта ОЗ з початку його корисного використання.

Бюджетні установи нараховують амортизацію на такі об’єкти, як:

  • ОЗ та інші необоротні матеріальні активи (далі — ІНМА);
  • нематеріальні активи (далі — НА);
  • довгострокові біологічні активи;
  • інвестиційна нерухомість.

У цьому матеріалі ми зосередимо увагу на порядку нарахування амортизації на ОЗ та ІНМА.

Методологічні засади формування в бухобліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про амортизацію необоротних активів визначено у розд. IV НП(С)БО 121. Також правила нарахування амортизації прописано у Методрекомендаціях з обліку ОЗ. Тож спираючись на вищезгадані документи, розглянемо основні правила нарахування амортизації, механізм розрахунку, а також порядок відображення інформації про амортизацію в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.

За загальним правилом установа розподіляє вартість об’єктів необоротних активів на систематичній основі упродовж усього строку їх корисного використання (експлуатації) шляхом нарахування амортизації на дату балансу. 

УВАГА! Періодичність нарахування амортизації фіксуємо в наказі про облікову політику 

Тож вибір за установою — з якою періодичність нараховувати амортизацію: щокварталу чи раз на рік. Та у будь-якому разі періодичність нарахування амортизації належить зафіксувати у наказі про облікову політику вашої установи.  

Коли починаємо нараховувати амортизацію? 

Амортизацію на ОЗ починаємо нараховувати з місяця, наступного за місяцем, в якому об’єкт ОЗ став придатним для використання. Це основне правило нарахування амортизації. Пояснимо, як його застосовувати:

1) початок нарахування амортизації пов'язаний з придатністю конкретного об’єкта ОЗ до використання та початком його фактичної експлуатації. Тобто такий об’єкт має бути визнаний активом та зарахований на відповідний субрахунок рахунку 10 або 11.

Інакше кажучи, для нарахування амортизації на той чи інший об’єкт необоротних активів насамперед слід переконатися, що такий об’єкт — введений в експлуатацію та оприбуткований до складу ОЗ чи ІНМА, а не обліковується у складі капітальних інвестиції (на рахунку 13);

2) амортизацію нараховують з 1-го числа місяця, наступного за місяцем введення об’єкта ОЗ в експлуатацію.

Наприклад, якщо об’єкт ОЗ уведено в експлуатацію у вересні, нараховувати амортизацію починаємо з жовтня. Причому початок нарахування амортизації не залежить від того, якого саме числа місяця такий об’єкт був введений в експлуатацію.

Суму амортизації потрібно визначати за повну кількість календарних місяців його перебування в експлуатації у звітному періоді. При цьому під повною кількістю календарних місяців експлуатації розуміють період з 1-го по 1-ше число місяця. Відповідно, для об’єкта ОЗ, уведеного в експлуатацію у вересні, кількість календарних місяців у використанні становитиме три. 

Детальніше за посиланням: https://buhgalter.com.ua/articles/shpargalki/amortizatsiya-2023/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь