20 листопада відзначається Всесвітній день дитини
Щороку 20 листопада в день річниці прийняття Конвенції про права дитини Україна відзначає Всесвітній день дитини.
Для світової спільноти це свято є символом братерства, взаєморозуміння та підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей, і своєрідним нагадуванням дорослим – усі діти світу гідні зростати у турботливому родинному середовищі, бути захищеними від жорстокого поводження та насильства, мати непорушне право на життя, освіту, право на здоров’я і належну медичну допомогу, право на ім’я та громадянство.
Всупереч прийнятих ООН у минулому столітті Декларації прав дитини та Конвенції про права дитини, усі базові права сучасного покоління дітей України цинічно порушуються росією вже понад півтора року.
Допоки російські багнети бряжчать – українські діти страждають від вбивств, каліцтв, зґвалтувань, стають сиротами, втрачають рідних, вимушено залишають свої домівки, куди, ймовірно, не всі повернуться, бо їх зруйнувала російська ракета.
Вони поза волею стали дітьми війни. І про це також свідчить проблематика та кількість звернень щодо порушення прав дитини, які Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини отримав за рік до повномасштабного вторгнення і зараз. Якщо за перші десять місяців 2021 року таких повідомлень було 536, у 2022 році – 648, то з січня по кінець жовтня поточного року – 1398.
У 2021 році найбільш хвилюючими для громадян були питання щодо порушення права дітей на піклування та турботу батьків, права на освіту, права на виховання в сім’ї, права на життя та здоровий розвиток, свободу від усіх форм насильства і найгірших форм дитячої праці.
У 2022 році, коли російські війська переступили не лише кордон, а й усі межі здорового глузду, збільшилася кількість повідомлень щодо порушень прав дітей за чотирма напрямками: право на піклування та турботу батьків, право на виховання в сім’ї, право на життя та здоровий розвиток, свобода від усіх форм насильства і найгірших форм дитячої праці. З нового зафіксовані звернення щодо втягування дітей у збройний конфлікт та захист прав дітей–біженців і дітей, розлучених з сім’єю.
У поточному році, коли з’являється все більше і більше доказів численних звірств російських окупаційних військ, нас все частіше повідомляють про порушення права дітей на піклування та турботу батьків (529 звернень), порушення права на освіту (224 звернень), права на виховання в сім’ї (181 звернень), порушення права на життя та здоровий розвиток (145 звернень), про захист прав дітей-біженців і дітей, розлучених з сім’єю (107 звернень), свободу від усіх форм насильства і найгірших форм дитячої праці (39 звернень), про втягування дітей у збройний конфлікт (15 звернень). Крім того, з’явилися повідомлення щодо захисту прав дітей, постраждалих від збройного конфлікту (104 звернень).
Офіс Уповноваженого ретельно опрацьовує кожне звернення, щоб жодна дитина не лишилася поза увагою й отримала належну підтримку та допомогу.
Проте сьогодні, як і щодень, ми потребуємо допомоги міжнародної спільноти у чиненні тиску на рф задля поновлення прав наших дітей та притягненні до відповідальності за злочини проти них всіх причетних осіб.
Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся до наших міжнародних партнерів, друзів та всіх, для кого життя дитини має цінність. «У пам’ять про всіх загиблих і постраждалих від російської агресії дітей України важливо об’єднати зусилля в боротьбі проти зла. Наші спільні дії повинні стати світочем до кращого майбутнього маленьких українців, які щодень потерпають від геноцидних дій росіян, а обурення руйнівною дією війни перетворитися на рушійну силу до змін, допомоги та перемоги України над країною-терористом»-наголосив він.
Окремо Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до наших дітей!
«Ви – справжні герої, не за віком сильні, не за віком свідомі! Дякую, що не втрачаєте віру в життя, що попри все продовжуєте бути невгамовними. Ви – приклад для багатьох з нас, дорослих! Надихаєте не здаватись, як маленька Саша Паскаль, яка, втративши ніжку, не опустила руки й зараз на гімнастичному килимі здобуває перемогу за перемогою. Надихаєте рухатися вперед, як хлопчик Рома, який влітку минулого року внаслідок ракетного удару по Вінниці отримав 45% опіків тіла, а сьогодні кожен його крок на танцювальному паркеті є свідченням перемоги життя. Вчите витримки, перебуваючи вимушено за кордоном. І як не втрачати оптимізм, навчаючись під звуки повітряних тривог у метрошколах та найпростіших укриттях. Прагнемо для всіх вас безтурботного та щасливого дитинства. Ми не можемо змінити минуле, проте будемо робити надможливе, щоб змінити майбутнє!»
Джерело https://www.ombudsman.gov.ua/