15 вересня відзначають Міжнародний день демократії
15 вересня відзначають Міжнародний день демократії. Це свято було створено після рішення Генеральної Асамблеї ООН у 2007 році. Вперше його святкували у 2008 році.
Основна мета Міжнародного дня демократії — привертати увагу до глобальних викликів у таких сферах, як права людини, зміна клімату чи доступ до освіти для жінок. Лозунг 2023 року — «Розширення можливостей для наступного покоління».
Далі розповідаємо про те, чому для України та світу це свято важливе в розрізі сучасних загроз для демократичних процесів.
Суть демократії полягає в тому, що будь-хто, незважаючи на стать, вік, етнічне походження чи релігію, може впливати на політику в своїй державі. Демократія нерозривно пов’язана з правами людини, свободою слова та ролі громадянського суспільства в ухваленні рішень в державі.
Ключовий фокус ООН зробила на молоді як частині суспільства, що буде розвивати демократичні традиції в майбутньому. Цього неможливо зробити без відповідної якісної освіти.
Зараз саме в Україні вирішується майбутнє демократії в світі. Всі ті норми і принципи, на яких будувалася ООН після Другої світової війни, було зруйновано росією, яка прагне відновити імперію за рахунок загарбання інших територій.
Нещодавно в нашій державі з місією перебувала Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні. Її основне завдання полягає в моніторингу порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини внаслідок збройної агресії рф.
ООН залишається єдиною міжнародною організацією, де об’єднані всі країни світу. Також ООН — це майданчик для комунікації України з усіма, окрім 5 держав (Еритрея, білорусь, росія, Сирія, КНДР)
Представник Незалежної Комісії ООН з рослідування порушень в Україні Пабло де Грейфф запевнив , що ООН сприяє розслідуванню злочину екоциду, навіть попри відсутність такого поняття в міжнародному гуманітарному праві.
— Розслідування є дуже важливим, оскільки в українському законодавстві екоцид кваліфіковано як злочин. У міжнародному гуманітарному праві він не кваліфікується як такий. Це не означає, що ми в ООН не можемо це дослідити. Ми, звичайно, розслідуємо руйнування дамби. Водночас ми повинні використовувати категорії міжнародного гуманітарного права, які включають, наприклад, воєнний злочин і злочин проти людяності, — наголосив Пабло де Грейфф.
На думку генсека ООН Антоніу Гутерреша, неврегульовані конфлікти, зміна клімату і фінансові потрясіння є постійною загрозою для демократії в світі.
Навіть тема зміни клімату, якій багато приділяють уваги в ООН, є істотним викликом для України і світу. Йдеться про вплив війни на клімат і екологію.
Руйнування росіянами Каховської ГЕС на початку червня вже стало жахливою катастрофою для довкілля Чорноморського регіону. Тому кліматична справедливість, про яку говорять в ООН до Міжнародного дня демократії — це про відповідальність за скоєні злочини проти навколишнього середовища України.
Резюмуючи, зазначимо, що Міжнародний день демократії — це гарна нагода згадати, для чого існує міжнародне право і хто винен у дестабілізації ситуації в світі. Демократія не може ефективно функціонувати навіть на Заході, коли росія продовжує отруювати інформаційний простір дезінформацією. Отже, лише об’єднавши зусилля проти диктатур сучасності, демократія переможе їх.