Оксана Жолнович розповіла про проекти реабілітації та соціального супроводу для ветеранів, військових та їхніх родин
Своєчасна та якісна реабілітація військових, системи соціального супроводу та відновлення для них та членів їхніх сімей, психологічна підтримка у громадах – Міністерка соціальної політики України Оксана ЖОЛНОВИЧ розповіла про проекти Мінсоцполітики для військовослужбовців і ветеранів на форумі «Реабілітація ветеранів та військовослужбовців: основні виклики для України».
Захід організувала патронатна служба Азову, аби поліпшити взаємодію всіх учасників процесу і сприяти напрацюванню міжвідомчих рішень для підвищення ефективності реабілітації ветеранів та військовослужбовців. До участі також доєдналися віце-прем’єр-міністр України Ірина ВЕРЕЩУК, голова Національної служби здоров’я Наталія ГУСАК, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро ЛУБІНЕЦЬ, голови профільних комітетів ВР, головних лікарів відомчих шпиталів, приватних клінік, неурядових організацій та представників низки військових підрозділів.
У своєму виступі Оксана ЖОЛНОВИЧ підкреслила, що серед пріоритетів Мінсоцполітики – своєчасна та якісна реабілітація військових, зокрема протезування. «Ми законодавчо закріпили можливість соціального працівника й протезиста, і цього не було раніше, стати членом цієї мультидисциплінарної реабілітаційної команди. Завдяки нашому пілотному проєкту з МОЗ такі команди вже успішно показали свою роботу в 16 медичних закладах України, де вони надають військовим усю необхідну їм допомогу й підтримку на етапі їх реабілітації», – пояснила вона.
За словами Міністерки, В Україні планують запустити системну освіту протезистів: із цього року вперше передбачено державне замовлення за цією спеціальністю. На базі Національного університету «Львівська політехніка» планується створити хаб протезування, який готуватиме фахівців не тільки для України, а й для всієї Східної Європи. «Переконана, це буде нашою перемогою в розвитку технологій і покращення стандартів для протезування», – підкреслила вона.
Окрім цього, Мінсоцполітики активно працює над посиленням соціального супроводу військових і їхніх сімей. «Реалізовано пілотні проекти з навчання соціальних працівників у центрах комплектування, щоб вони змогли краще взаємодіяти з військовими та їхніми родинами. Впроваджуються патронатні служби в п'яти батальйонах – за зразком того, як працює патронатна служба Азову. Ми рухаємося до покращених сервісів», – зазначила Оксана ЖОЛНОВИЧ.
Також, за її словами, спільно з Міноборони запущено пілотну програму соціального відновлення для військовослужбовців і їхніх родин. Йдеться про тижневий відпочинок військового з сім’єю під наглядом психологів, соціальних працівників. Наразі проект масштабується на три області – Полтавську, Львівську, Хмельницьку.
Крім того, значної уваги Мінсоцполітики надаватиме психологічній підтримці військових та ветеранів у громадах – для цього по всій Україні буде створено центри життєстійкості. У цих центрах надаватимуть соціальні послуги, зокрема інформування, соціально-психологічне консультування, аби допомогти членам громади впоратися з життєвими викликами .
«Ми відкриті до будь-яких пропозицій, щоб зробити кожну нашу соціальну послугу кращою. Дякую всім громадським організаціям та волонтерським рухам, які долучаються до впровадження змін у соціальній сфері нашої країни.
Важливо, щоб у цих змінах брали участь також і наші ветерани. Адже вони, до прикладу, можуть ставати соціальними фахівцями та надавати професійну підтримку своїм побратимам, які перебувають на службі. Ми вже запровадили цілу низку освітніх курсів, а цього року плануємо збільшити державне замовлення за освітнім напрямом із соціальної роботи. Це – робота майбутнього», – резюмувала Оксана ЖОЛНОВИЧ.