Як розпізнати проблеми з тиском та чого не варто робити?
Магічної пігулки від гіпертензії немає. На жаль.
Дуже часто людина може не відчувати виражених ознак хвороби. І єдиний спосіб перевірити, чи не є ваш артеріальний тиск вищим за норму — це виміряти його.
Попри те, що сучасна доказова медицина пропонує ефективні медикаментозні рішення для нормалізації тиску, деякі пацієнти все ще схильні довіряти «бабусиним» методам. Розповідаємо, чим вони небезпечні:
⓵ Серед радянських препаратів, які застосовували проти високого тиску, найбільш популярним був… клофелін.
“Клофелін дійсно має здатність знижувати тиск, але є проблеми з приводу безпеки. Зокрема недотримання норм безпечного дозування та пов’язані з цим наслідки, як-от неврологічні ефекти”, — пояснює кардіологиня Ілона Бегларян.
⓶ Ще один препарат, який був популярний у ті часи — це фуросемід. “Фуросемід також впливає на артеріальний тиск, проте не напряму. Він є сечогінним засобом. Пацієнти часто приймали препарат понад норму, спостерігаючи за протинабряковим ефектом фуросеміду. Передозування препаратом призводить до критичного зниження рівня калію в крові — небезпечного передусім для серця.
⓷ Деякі з народних методів використовують з часів давнього середньовіччя. Наприклад, п’явки. При підвищеному тиску п’явки використовували з дуже простих і логічних міркувань: менше крові — нижчий тиск.
⓸ Інший специфічний метод — парити ноги. Як пояснюють лікарі, коли периферичні дрібні судини розширюються, артеріальний тиск тимчасово знижується. Але одна справа таким чином знімати набряк носа при ГРВІ, а інша — впливати на серйозні кардіологічні стани.
У деяких випадках ефективнішим за ліки з серйозними побічними ефектами чи п’явки може бути зміна стилю життя. Корекція раціону та підвищення фізичної активності можуть допомогти знизити тиск вже за декілька тижнів. Іноді може знадобитись і більше часу.
Що можна зробити вже зараз, щоб підтримати здоров’я судин і серця:
☛ спробуйте знизити споживання солі принаймні до 1 чайної ложки на день. І йдеться не лише про сіль, яку ви додаєте в їжу, але й про ту, яка міститься в готових продуктах. Наприклад, консервах, випічці тощо;
☛ харчуйтесь збалансовано, включіть до раціону більше фруктів та овочів;
☛ не нехтуйте фізичною активністю;
☛ порадьтесь із лікарем/кою щодо того, чи в нормі ваш індекс маси тіла;
☛ відмовтесь від куріння та алкоголю;
☛ спробуйте споживати менше кофеїну.
Звісно, декому не обійтись і без медикаментів. Проте пам’ятайте — схему лікування має призначати виключно лікар.
Текст підготовлений у співпраці з нашими друзями та партнерами з INSCIENCE в рамках проєкту «Бережи себе».