30 квітня відзначається 140 років від дня народження Ярослава Матея Франтишека Гашека. До цієї дати Тростянецька філія Публічної бібліотеки Великоплосківської сільської ради підготувала ілюстративну виставку з біографією письменника.
Гашек народився в Празі в сім’ї вчителя, який пізніше став банківським службовцем. Дитинство його пройшло в нужді. За участь в демонстрації він був виключений з гімназії, деякий час працював, потім навчався в торговій школі.
Ярослав не визнавав авторитетів і умовностей, тому він не затримувався ні в одному місці надовго. Він вів, переважно, богемний спосіб життя.
Літературну діяльність почав з 18-ти років в газетах і гумористичних журналах коротенькими, чеховського типу, розповідями, які він називав “гуморесками”.
Уже в цих оповіданнях він нещадно висміює сімейний побут дрібного буржуа
“комерційний” шлюб, парламент, плутану і боязку політику чеської буржуазії і т. п.
На формування поглядів і стилю Гашека вплинули його подорожі по Чехії, Угорщині, Галичині, які входили до складу Австро-Угорщини, а також його зустрічі з анархістами, з якими він досить швидко розійшовся, зокрема, і для того, щоб укласти шлюб з дочкою скульптора Ярмілою Майеровою. Їх шлюб не був щасливим. Ярміла не хотіла миритися з постійними відлучками чоловіка, його вічними вечірками з друзями. Її батьки також наполягали на розлученні. 20 квітня 1912 року у пари народився син Ріхард, але в тому ж році вони розійшлися. Однак розлучення не було документально оформленим. Згодом Ярміла, яко довго відчувала в собі негативні емоції до колишнього чоловіка, оголосила синові, що його батько загинув.
У багатьох містах світу на честь Ярослава Гашека названі вулиці, а кількість пам’ятників Йозефу Швейку навіть перевищує кількість пам’ятників самому Гашекові. Як не дивно, але в самій Чехії немає жодного пам’ятника Швейкові, а перший пам’ятник письменнику з’явився тільки в жовтні 2005 року.
У світі існує кілька музеїв Ярослава Гашека. У 1966 році перший такий музей з’явився в Бугульмі. Музей в Ліпніце був створений онуком Гашека Ріхардом, який почав збирати колекцію після смерті батька, в 1980-х роках.
До цієї дати Тростянецька філія Публічної бібліотеки Великоплосківської сільської ради підготувала ілюстративну виставку з біографією письменника та порадила прочитати книгу «Пригоди бравого вояка Швейка»