Алергія: симптоми, лікування, профілактика
Алергія: симптоми, лікування, профілактика
07.04.2021Знання для здоров’я
Зміст:
- Визначення алергії та чому вона виникає
- Ознаки (симптоми) алергії
- Причини алергії у дітей та дорослих (алергени, тригери)
- Фактори ризику виникнення алергічної реакції (алергії)
- Види (форми) алергії
- Алергія на домашніх тварин
- Інші види алергії
- Лікування алергії
- Алергія: коли звернутися до лікаря?
- Профілактика алергії
Алергія – один із найпоширеніших у світі розладів імунної системи, що з’являється у відповідь на контакт із чужорідними для організму речовинами. Якими є ознаки алергії, які є види алергії, як відбувається її лікування – про все це читайте у нашій статті.
Приблизно 10-30% населення індустріального світу страждає від алергічних реакцій, а кількість таких осіб щорічно зростає. Алергенами, тобто речовинами, що провокують алергію, можуть бути певні харчові продукти, пилок, домашні тварини, побутова хімія, медичні препарати та інші чинники. Залежно від алергену, алергічна відповідь може проявитися у вигляді запальної реакції на тілі, чхання, сльозотечі та безлічі інших симптомів.
Алергія – це не хвороба сама собою, а стан, що може призвести до розвитку алергічних хвороб. Одним із найсерйозніших алергічних захворювань є бронхіальна астма – найпоширеніша в світі хронічна хвороба серед дітей. Приблизно 235 мільйонів осіб живе з астмою. Понад 80% смертей, пов’язаних із астмою, припадає на країни з низьким та нижче середнього рівнем доходів. Водночас слід знати, що ефективний контроль та лікування астми рятує життя пацієнтів.
Визначення алергії та чому вона виникає
Алергія (або гіперчутливість негайного типу, гіперчутливість 1-го типу) – це надмірна відповідь (реакція) імунної системи на чужорідні речовини (інакше – алергени, антигени), що характерна тільки для осіб, схильних до алергії. У цих осіб у відповідь на потрапляння в організм алергенів виробляється надмірна кількість антитіл класу IgE, що й запускає механізм розвитку алергічної реакції.
Прояви алергії залежать від алергену, що запускає реакцію гіперчутливості (алергічну реакцію). Зокрема, алергія може проявлятися закладенням носа, бронхоспазмом (перекриттям дихальних шляхів внаслідок спазму бронхів), почервонінням шкіри, висипкою, свербіжем, розладами травлення тощо. Алергічні реакції розрізняють за важкістю: від помірних до важких, інколи навіть загрозливих для життя (до прикладу, анафілактичний шок).
Причини алергії у дітей та дорослих (алергени, тригери)
- Укуси комах: бджіл, ос, комарів.
- Алергени тваринного походження: епітелій, луска, шерсть, слина, сеча домашніх тварин, залишки пилових кліщів, частки тарганів, дафній (корм для рибок).
- Алергени рослинного походження: пилок трав і бур’янів (полину, амброзії), дерев (верби, дуба, вільхи, клена, липи та ін.).
- Їжа: пшениця, горіхи, молоко, морепродукти, яйця, цитрусові, шоколад.
- Цвіль (пліснява).
- Ліки: антибіотики (пеніцилін), сульфаніламіди, анестетики (новокаїн, лідокаїн) та ін.
- Засоби побутової хімії.
- Хімічні реагенти, барвники, лаки.
- Косметичні засоби.
- Інші алергени: латекс, нікель.
- Рідкісні алергени (наприклад, вода).
На жаль, неможливо передбачити у кого, коли і на що саме може виникнути алергічна реакція, але для успішної боротьби з алергією важливо точно визначити алерген. Для цього потрібно звернутися до спеціаліста – лікаря-алерголога, який проведе відповідні діагностичні тести (алергопроби).
Найпоширеніші речовини, що викликають алергію у нашому географічному регіоні:
- пилок букоцвітих дерев, наприклад, берези;
- елементи кліща Dermatophagoides pteronyssinus, що є домашньому пилі;
- білки, що містяться в молоці;
- частинки шерсті домашніх тварин, а саме котів і собак.
Алергія на тополю
Дехто вважає, що найчастішою причиною алергії є тополиний пух, але пух тополі тільки фіксує на собі й переносить пилок інших рослин-алергенів. Ось чому в період цвітіння тополі кількість алергічних реакцій стрімко зростає.
Фактори ризику виникнення алергічної реакції (алергії)
- Спадковість
Схильність до появи алергічних реакцій має спадковий компонент, тобто, якщо ваші близькі родичі мають, наприклад, сінну гарячку (сінну лихоманку) – ваш ризик виникнення алергії є вищим.
- Дитячий вік
Діти більш схильні до появи алергічних реакцій – це пов’язано з певною незрілістю дитячого організму, зокрема, травної чи імунної систем.
- Наявність випадків алергії в минулому.
- Психосоматичні причини алергії
Сучасні наукові праці вказують на психосоматичний аспект виникнення алергії, тобто на існування взаємозв’язку між надмірним стресом, що через активацію гіпоталамус-гіпофіз-наднирникової системи та вегетативної нервової системи, які провокують і загострюють прояви алергічних захворювань, наприклад, бронхіальної асми.
- Періоди гормональних змін в організмі (наприклад, вагітність).
- Хронічні захворювання, особливо кишково-шлункового тракту.
Симптоми сінної гарячки (полінозу, алергічного риніту, сінної лихоманки)
- Чхання;
- кашель;
- свербіж носа, очей та піднебіння;
- нежить, закладеність носа, прозорі водянисті виділення з носа (ознаки риніту);
- почервоніння очей, сльозотеча (ознаки кон’юнктивіту);
- можливе підняття температури тіла.
Сінна лихоманка – одна з найчастіших сезонних алергічних хвороб, що зумовлюється реакцією на пилок рослин.
Симптоми харчової алергії
- Поколювання, першіння в роті;
- набряк губ, язика, обличчя та горла;
- свербіж у роті, горлі, по краях губ;
- закладеність носа, нежить;
- чхання, кашель;
- задишка, хрипи;
- кропивниця (інакше – кропив’янка) – поява блідо рожевих міхурців, наче від кропиви;
- нудота, блювання;
- слабкість;
- свербіж, висип, набряк слизової оболонки гортані;
- різке зниження артеріального тиску;
- анафілактичний шок.
Симптоми алергічної реакції на укус комах
- Велика зона набряку (едеми) у місці укусу;
- почервоніння;
- висипання на кшталт кропив’янки по всьому тілі, свербіж;
- проблеми з диханням, задишка, бронхоспазм, відчуття стискання в грудях, поява свисту під час дихання;
- анафілаксія, анафілактичний шок.
Симптоми алергії на ліки (медикаментозної алергії)
Появу медикаментозної алергії важко передбачити, оскільки вона залежить як від властивостей ліків, так і від особливостей організму, адже кожна людина реагує на ліки індивідуально. Відомі випадки алергії на йод, деякі вітаміни, антибіотики, рослинні екстракти тощо. Різноманітні й прояви медикаментозної алергії:
- висипка по типу кропив’янки;
- свербіж шкіри;
- почервоніння;
- набряк обличчя;
- поява хрипів;
- анафілаксія, анафілактичний шок.
Не слід плутати медикаментозну алергію і можливу побічну дію ліків. Це різні поняття. Перелік можливих проявів побічної дії ліків завжди вказаний в інструкції, тому уважно її читайте.
Якщо внаслідок вживання ліків виникла алергічна реакція (описана в інструкції як побічний ефект або ні) – слід негайно припинити їх прийом та звернутися до лікаря. Фахівець може встановити за симптомами, чи є у цьому конкрентому випадку причини звертатися до Державного експертного центру Міністерства охорони здоров'я України з повідомленням про побічну реакцію лікарського засобу при його медичному застосуванні – із цією метою на сайті "Державний реєстр лікарських засобів України" передбачена спеціальна форма, яку в режимі онлайн може заповнити як медичний персонал, так і пацієнт (шукайте лінк у правому верхньому куті головної сторінки сайту).
Симптоми атопічного дерматиту (чи екземи)
- Свербіж, пекучі відчуття;
- почервоніння шкіри;
- злущування шкіри;
- екзема;
- кропив’янка;
- набряклі, пекучі очі.
Контактний дерматит – вид алергічного дерматиту, зумовленого безпосереднім контактом алергену зі шкірою, наприклад, гумовими рукавичками, миючими засобами тощо.
При появі ознак контактного дерматиту потрібно впевнитися, що це справді алергічна реакція, а не симптоми іншого захворювання, наприклад, інфекційного (вітрянка, кір) або грибкового ураження шкіри. Тому точний діагноз повинен підтвердити лікар.
Ознаки анафілаксії
Деякі види алергії, включно з харчовою алергією та алергією на укуси комах, можуть спровокувати анафілактичну реакцію, так звану анафілаксію, для якої характерні:
- різке зниження артеріального тиску;
- задишка;
- почервоніння шкіри, що переходить у блідість;
- запаморочення;
- швидкий, слабий пульс;
- блідість губ, рук, ділянки посиніння;
- нудота, блювання;
- непритомність.
Найсильнішим проявом анафілаксії є розвиток анафілактичного шоку – стану, що загрожує життю хворого, тому потребує негайної медичної допомоги.
Найчастішими причинами (сенсибілізаторами), що запускають алергію на домашніх тварин, є дрібні частки зовнішнього покриву (шерсті), слини чи сечі тварини, що потрапляють через повітря під час вдиху та через слизові оболонки. Алергія проявляється ринокон’юнктивітом (закладений ніс, прозорі водянисті виділення з носа, почервоніння очей, сльозотеча), екземою (висип червоного кольору на шкірі, що свербить, пече) та асмою. Розвиток алергії на домашніх тварин, особливо в дитячому віці, збігається з високим ризиком розвитку асми.
Алергія на котів
Наразі ідентифіковано (виокремлено) 8 антигенів котів (Felis domesticus), найчастіше (80-95% випадків) сенсибілізатором є білок Fel d 1, що міститься в слині кота. Для цього виду алергій розроблена специфічна імунотерапія (десенсибілізація), що є досить ефективною.
Алергія на собак
Сьогодні ідентифіковано (виокремлено) 6 антигенів собаки (Canis familiaris), найчастіше (45-55% випадків) сенсибілізатором є білок Can f 1, що міститься в слині та в шерсті собаки. Для цього виду алергій розроблена специфічна імунотерапія, проте вона є менш ефективною порівняно зі десенсибілізацією на котів.
Харчові алергії
Залежно від шляху сенсибілізації (виникнення реакції підвищеної чутливості (гіперчутливості) на конкретний алерген) харчова алергія є або результатом реакції на алергени, що потрапили через шлунково-кишковий тракт (1 клас алергенів), або внаслідок перехресної сенсибілізації до алергенів пилку рослин (2 клас алергенів), що надійшли через дихальні шляхи.
До прикладу, в особи, яка страждає від алергії на пилок берези (алерген Bet v 1), можливо, будуть спостерігатися симптоми перехресної алергії на яблука (алерген Mal d 1), на черешні (алерген Prua v 1), на сою (алерген Gly m 4), на арахіс (алерген Ara h 8), до ківі (алерген Act d 8), на моркву (алерген Dau c 1), на лісовий горіх (алерген Cor a 1).
У профілактиці та лікуванні харчових алергій важливу роль відіграє практика вилучення з раціону харчових продуктів, що провокують алергічні реакції. Грудне вигодовування також запобігає ризику розвитку алергій у дітей. Доведена також важливість задовільного стану мікробіому кишківника (мікроорганізмів, що заселяють кишківник) у зниженні ризиків появи та проявів алергічних реакцій.
При харчових алергіях також можливий розвиток анафілактичного шоку – небезпечного для життя стану, що потребує негайної медичної допомоги.
Алергія на білок
- Більшість харчових алергенів рослинного походження, а саме 65%, належать до 4 груп білків: prolamin, cupin, Bet v1, profilin.
- Більшість харчових алергенів тваринного походження, переважно належать до 3 груп білків: tropomyosin, parvalbumin, casein.
Алергія на молоко
Алергія (надмірна відповідь імунної системи) на молоко переважно зумовлена наявністю у ньому білка казеїну чи білків сироватки, наприклад, лактоальбуміну. Алергія на молоко проявляється переважно в дитячому віці, у деяких випадках може зникнути самостійно. Якщо причиною алергії є білки сироватки (при нагріванні вони розпадаються), то дитина може споживати термічно оброблене молоко, йогурт, молочно-кислі продукти. У випадку алергії на казеїн, що витримує високі температури, діти не переносять будь-які молочні продукти. Відтак, у разі алергії на білок молока, призначають безмолочну дієту, заміняють тваринне молоко, до прикладу, на соєве молоко.
Варто відрізняти алергію на молочні білки від проявів непереносимості лактози (молочного цукру). Причиною лактозної непереносимості є відсутність або неефективність ферменту лактази, що розщеплює лактозу (молочний цукор). Найчастіше непереносимість лактози зустрічається в дорослих, оскільки з віком у дітей (переважно після 3-10 років) зменшується кількість даного ферменту. Існують випадки цілковитої відсутності лактази.
Для виявлення непереносимості лактози існують спеціальні діагностичні тести.
Алергія на яйця
- До складу яєчного білка входять 4 основні алергени (овомукоїд (OVM, Gal d1 ), овальбумін (OVA, Gal d 2), овотрансферрін (Gal d 3), лізоцим (Gal d 4)).Яєчний жовток містить два алергени: α-livetin (Gal d 5) і YGP42 (Gal d 6).
- Під дією нагрівання алергічні властивості яєчних білків знижуються, відповідно, зварене на твердо яйце є менш алергенним, а ніж сире яйце, чи яйце зварене на рідко. Проте певні види алергенів є стійкими до нагрівання.
- Найчастіше алергія на яєчний жовток пов’язана з підвищеною чутливістю до білка ліветину Gal d 5, який належить до сироваткових альбумінів, та виявляється, крім яєчного жовтка, у м’ясі та молоці ссавців. Тобто алергія на цей білок жовтка буде проявлятися й на куряче м'ясо, вживання якого даній особі також варто уникати.
- При алергії на яйця курей можлива перехресна алергія й на яйця перепілки, качки, гуски чи індички. Відповідно, вони не можуть бути альтернативою при цьому виді алергії.
- Для докладного визначення причини алергії на яйця, тобто визначення конкретного білка-алергена, варто проводити діагностичний тест.
Алергія на сонце (фотодерматит)
- Сонячну алергію провокує ультрафіолетове опромінення. Під впливом УФ-опромінення в організмі утворюються речовини-фотосенсибілізатори, що, своєю чергою, запускають алергічну реакцію.
- Найчастіше сонячна алергія проявляється кропив’янкою, а на місці появи червоних плям на шкірі згодом можлива поява пігментних плям (гіперпігментації).
- Фотодерматит провокують також деякі лікарські препарати, а також рослини, наприклад, борщовик.
- До речовин, що в поєднанні з сонячними променями можуть викликати алергічну реакцію (фотоалергію), належать деякі компоненти парфумів, дезодорантів та антибактеріального мила. Саме тому фахівці не рекомендують застосовувати ці засоби безпосередньо перед прийманням сонячних ванн, адже на шкірі можуть з’явитися темні пігментні плями. Найбільше від алергії на сонце потерпає обличчя, шия, зона декольте, кисті рук. Тобто ті частини тіла, які постійно перебувають на сонці.
Як виглядає висип при алергії на сонце:
- кропив’янка;
- пухирці з прозорим вмістом;
- червоні плями;
- свербіж, пекучі відчуття на шкірі;
- зони гіперпігментації (надмірної засмаги).
Інші симптоми алергії на сонце:
- слабкість, запаморочення;
- головний біль;
- порушення дихання.
Для попередження появи алергії на сонце варто уникати перебування на відкритому сонці, особливовід 12 до 14 години, захищати шкіру одягом, головним убором, користуватися сонцезахисними кремами з високим ступенем UV-захисту (не нижче UV-25, UV-30).
Алергія на воду
Алергія власне на воду є рідкісним явищем. Аквагенна кропив'янка трапляється приблизно в одному випадку з 230 мільйонів, тобто в цілому світі це десь лише 32 людини загалом. Проявляється водна алергія кропив’янкою на шкірі та сильним подразненням і свербіжем.
Хлорована вода в басейні може викликати висипку, подібну до алергічної. Проте хлор самостійно не викликає алергії. Одночасно хлор, його випари, є надзвичайно сильним подразником як для шкіри, так і для слизових оболонок, особливо в осіб із подразненими слизовими чи шкірою. У разі появи реакції на басейн – варто припинити водні процедури та пошукати такі басейни, де очищення та дезінфекція води здійснюється іншими засобами, наприклад, озонуванням.
Алергія на гроші
Це ще один рідкісний вид алергічної реакції. Тут алергічну реакцію провокують певні речовини (нікель, а також фарби), що використовуються під час виробництва банкнот і монет. Відтак, при контакті з грошима у алергіка може виникнути шкірний висип і свербіж, а тривають такі симптоми від декількох годин до декількох днів.
Ліки від алергії (таблетки, краплі, мазі)
Перший крок у лікуванні алергії – усунути контакт із алергеном. На жаль, часто це реалізувати складно або й неможливо. Тому застосовують протиалергічні ліки (наприклад, антигістамінні – лоратидин, цетиризин), що зупиняють розвиток алергічної реакції, допомагають полегшити та контролювати алергічні симптоми.
Більшість антигістамінних препаратів можна придбати в аптеці без рецепта лікаря – у формі таблеток чи капсул, для дітей передбачені сиропи. Сучасні препарати швидко знімають основні симптоми алергії, зручні у застосуванні (1 раз на добу), не викликають сонливості, звикання. Перед застосуванням уважно прочитайте інструкцію, дотримуйтесь наведених рекомендацій.
Якщо прояви алергії є на шкірі – можна застосовувати спеціальні протиалергічні мазі чи гелі, які знімають зуд, почервоніння, припухлість. Протиалергічні мазі варто придбати для домашньої аптечки, адже їх можна наносити на місця укусів комарів, інших комах та при сонячних опіках.
Часто ті, хто страждають від нежитю при алергії, використовують судинозвужуючі краплі в ніс (деконгестанти). Слід пам’ятати, що такі краплі не призначені для довготривалого прийому, їх можна застосовувати не довше 7 днів, а деякі й 3-5 дні, тому уважно читайте інструкцію щодо застосування.
Якщо ж після правильного застосування протиалергічних препаратів прояви алергії не минають або повторюються, необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Він підбере індивідуальне лікування, а у більш складних випадках лікар призначає й інші препарати:
- кромоглікат натрію;
- модифікатори лейкотрієнів;
- кортикостероїди.
Імунотерапія при алергії (або десенсибілізація) – це своєрідний курс, що привчає організм хворого до алергену, так, щоб імунна система перестала реагувати на конкретні алергени, виробилася стійкість (толерантність) до даних алергенів. Проводиться імунотерапія курсами ін’єкцій, що можуть тривати декілька років.
Алергія: коли звернутися до лікаря?
- Якщо безрецептурні медикаменти від алергії малоефективні, а прояви алергії наростають;
- розвиток бронхоспазму, неможливості повноцінно дихати;
- запаморочення, втрата свідомості;
- анафілаксія, особливо початок розвитку шокового стану.
Аби зменшити ризик появи алергічних захворювань, доцільно вживати заходів для її профілактики: зміцнювати імунітет, уникати стресів, не запускати хронічних захворювань, раціонально застосовувати лікарські препарати (не вживати їх безконтрольно), вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися.
Дієта при алергії – це, по-перше, уникати продуктів, що викликають алергічну реакцію, включно перехресну; по-друге, дотриматися принципів здорового харчування: їсти багато овочів, до 50% загального об’єму їжі, споживати помірну кількість м’яса (не більше денної потреби – 50-60 грамів білку ), більше рослинних жирів, складних вуглеводів (наприклад, паста твердих сортів пшениці, цільнозерновий хліб) та риби.
Найкращий спосіб попередити алергію – це уникати контакту з алергенами, що запускають (тригерують) її.
У період цвітіння, коли можливе загострення сезонної алергії, потрібно обмежити прогулянки на свіжому повітрі, особливо у вітряну погоду, а після повернення додому промити ніс та очі чистою водою, прополоскати горло, перевдягнутись. Можливо, на цей час варто поїхати відпочивати в інші кліматичні умови, наприклад, на море. Також використовуйте фільтрувальні системи для вентиляції приміщень.
При алергії на домашній (побутовий) пил варто придбати професійні прилади для прибирання, частіше здійснювати вологе прибирання, відмовитися від килимового покриття, замінити подушки та ковдри на гіпоалергенні.
Конкретний алерген, що провокує алергію, допоможуть визначити діагностичні тести – це, відповідно, дозволить лікарю розробити ефективну стратегію лікування та профілактики алергії у вашому випадку.
Важливо також є своєчасно відрізнити алергічну реакцію від розвитку інфекційного захворювання. Інфекційна хвороба, зазвичай, перебігає з високою гарячкою, наприклад, 38-39 ?С, а її появу можна пояснити випадками контакту з інфікованими особами. Натомість на користь алергії свідчить наявність контакту з алергеном. Про те як доглядати за інфекційними хворими читайте тут.
Загалом при алергії можна дати такі поради:
- уникайте алергену, що запускає алергічну реакцію;
- ведіть запис алергенів та проявів своїх алергічних реакцій;
- при астмі та ризику виникнення бронхоспазму носіть із собою балончик із ліками, що знімають бронхоспазм (призначить лікар).
У випадку схильності до повторних чи важких алергічних реакцій носіть медичний браслет. Браслет допоможе оточуючим чи медичному персоналу швидко зорієнтуватися щодо можливої причини вашої втрати свідомості (наприклад, при анафілактичному шоку), вчасно надати чи викликати швидку медичну допомогу.
Дотримуйтеся порад лікаря та здорового глузду. Будьте нам здорові!