Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Поліомієліт повернувся в Україну. Що потрібно знати батькам?

Дата: 08.02.2022 16:40
Кількість переглядів: 406

Фото без опису

Поліомієліт (поліо) — гостра інфекційна хвороба, яка спричиняє інвалідність і є небезпечною для життя. Її зумовлює поліовірус. Поліовірус передається від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу, воду, та розмножується в кишківнику. Поліовірус також може залишатися на іграшках та побутових речах, які контактували зі слиною та калом інфікованих людей.

Хворіють на поліомієліт невакциновані діти й дорослі, та найбільший ризик мають малюки віком до п’яти років. Тому вакцина від поліо- діти отримують у перші місяці життя відповідно до Національного календаря щеплень.

Симптоми поліомієліту:

Від моменту зараження до появи перших симптомів поліомієліту минає від 2 до 35 діб. Інфікована людина може поширювати вірус одразу після появи симптомів та ще протягом двох тижнів. Проте й ті, хто має безсимптомний перебіг хвороби, так само можуть інфікувати інших.

У частини інфікованих хвороба минає безсимптомно. Приблизно у 25% випадків інфікування поліо- людина впродовж кількох днів має грипоподібні симптоми: лихоманку, втому, нудоту, біль у горлі та животі, головний біль. Проте в частини людей із поліовірусною інфекцією розвиваються інші, більш серйозні, симптоми, які можуть свідчити про ураження поліовірусом головного та спинного мозку:

• відчуття поколювання в ногах;

• запалення оболонок спинного або головного мозку (цей симптом має приблизно 1 з 25 людей із поліо-);

• неможливість рухати частинами тіла (повний або частковий параліч);

• слабкість у руках, ногах або одразу в усіх кінцівках (спостерігається приблизно в 1 з 200 людей із поліовірусною інфекцією).

Уражені хворобою нерви і м’язи не відновлюються.

Параліч — найважчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. 2–10 % людей, які страждають паралічем від поліовірусної інфекції, помирають, оскільки вірус вражає дихальні м’язи.

Єдиний спосіб убезпечитися від наслідків хвороби — це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує.

Державна установа «Одеський обласний центр контролю та профілактики МОЗ України» інформує, що у відповідь на спалах циркулюючого вакциноспорідного поліомієліту тип 2, який стався в Рівненській області у листопаді 2021 року, та січні у Закарпатській області в Україні з 01 лютого 2022 року розпочато кампанію імунізації проти поліомієліту дитячого населення від 6 місяців до 6 років.

З метою реагування на спалах поліомієліту на національному рівні розроблено «План заходів з реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу тип 2» (далі - План заходів), який затверджений наказом МОЗ України від 30.12.2021 року за № 2922, відповідно до якого по кожній адміністративній території визначені цільові групи не щеплених дітей проти поліомієліту у віці від 6 місяців до 6 років.

Вакцинація від поліомієліту

Є два типи безпечних та ефективних вакцин від поліо: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), яку вводять ін’єкційно, та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — краплі, які крапають у рот. Обидві захищають від інфікування поліомієлітом, проте ОПВ забезпечує захист і від безсимптомного носійства. Згідно з Календарем профілактичних щепленьУкраїни, дітей вакцинують у 2, 4, 6, 18 місяців, у 6 та 14 років. Перші дві дози — ІПВ, решта — ОПВ. Шести доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Якщо рівень імунізації населення достатній, то вакцино споріднений вірус не призведе до можливого захворювання. У разі низького рівня охоплення щепленнями може початися циркуляція вакцино спорідненого вірусу поліомієліту. Циркуляціюполіовірусівможнаприпинити, масововикористовуючи ОПВ.

Якщо в населення достатній рівень охоплення імунізації, то вакциноспоріднений вірус не призведе до можливого захворювання.

Циркуляцію вакциноспорідненого вірусуполіо (cVDPV) швидко зупиняють за 2–3 раунди якісно спланованої і проведеної кампанії з імунізації.

Рішення для всіх видів спалаху поліо- єдине — провести імунізацію кожної дитини з використанням декількох раундів додаткової вакцинації для припинення передачі вірусу незалежно від його походження.

У відповідь на підтверджений випадок поліомієліту, спричиненого циркулюючим вакцинспорідненим поліовірусом тип 2, в Україні запланована турова вакцинація дітей віком від 6 місяців до 6 років, які є більш вразливими категоріями серед дитячого населення. Перший тур стартував 01.02.2022. Він передбачає щеплення вищезазначеного контингенту дітей, які не отримали потрібні щеплення вчасно, або отримали їх з порушенням Національного календаря профілактичних щеплень. Це необхідно для захисту всіх невакцинованих дітей від інфікування. Щеплення в першому турі проводиться інактивованою (вбитою) вакциною ін’єкційним шляхом.

Наступні два тури будуть проводитись відповідно до «Плану заходів з реагування на спалах циркулюючого вакцинспорідненого поліовірусу тип 2», який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України 30 грудня 2021 року №2922, навесні 2022 року. В туровій імунізації передбачено проведення щеплень від поліомієліту всіх дітей віком до 6 років, навіть, як що вони мають усі необхідні щеплення відповідно до національного Календаря. Це необхідно для захисту від інфікування та зупинення поширення вірусу. Для цих турів передбачена вакцинація живою оральною поліомієлітною вакциною у вигляді крапель, яка застосовується перорально.

У разі виникнення питань стосовно щеплень від поліомієліту звертатися до лікаря Великоплосківської АЗПСМ Небогатова Станіслава Вікторовича, тел.0984532857 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь