Великоплосківська громада
Одеська область, Роздільнянський район

15 травня - День Європи в Україні

Дата: 16.05.2021 12:44
Кількість переглядів: 839

Фото без опису

Щороку у третю суботу травня Україна відзначає День Європи.  Для українців  – це особливий день, адже нашу країну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура.

ДовідковоРада Європи це свято відзначає 5 травня, 9-го – Європейський Союз  як річницю проголошення плану виходу Європи з післявоєнної кризи міністром закордонних справ Франції Робер Шуманом 9 травня 1950 року, відомої також як Декларація Шумана. Перше визнання Дня Європи відбулось у Раді Європи у 1964 році. Пізніше Європейський Союз започаткував свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана, саме тому його називають ще  «Днем Шумана». В України свято відзначають з 2003 року у третю суботу травня згідно з Указом Президента України та «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…»

Цього року святкування Дня Європи в Україні припадає  на 15 травня. Це вже 19-й День Європи, який відзначатиме Україна.

На відміну від минулого року, коли через суворі карантинні обмеження українці могли долучатися до святкування Дня Європи лише онлайн, цьогорічне свято відбудеться і в офлайн форматі.

Онлайн-марафон #миEUКраїна про втілення Україною шести базових принципів ЄС

Днями в Україні вже стартувала інформаційна кампанія з нагоди Дня Європи. Перша активність – запуск онлайн-марафону #миEUКраїна, який триватиме тиждень і завершиться 15 травня, коли вся Україна відзначатиме День Європи. Так, упродовж тижня органи влади ділитимуться на своїх сторінках в соцмережі історіями про те, як вони кожного дня своїми рішеннями втілюють шість базових цінностей Європейського Союзу. Марафон розпочався за ініціативи Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної та за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні і проєкту ЄС Association4U.

Мета інформаційної кампанії – підвищити обізнаність українців про переваги інтеграції України до Європейського Союзу та продемонструвати втілення базових цінностей ЄС на прикладах щоденного життя українців.

Шість базових цінностей Європейського Союзу

  • повага до людської гідності,
  • свобода,
  • демократія,
  • рівність,
  • верховенство права,
  • повага до прав людини.

Базові цінності ЄС – це світоглядні принципи, зафіксовані в ст. 2 Договору про Європейський Союз: «Союз заснований на цінностях поваги людської гідності, свободи, демократії, рівності, правової держави і дотримання прав людини, включаючи права осіб, що належать до меншин. Ці цінності є спільними для держав-членів у рамках суспільства, що характеризується плюралізмом, недискримінацією, терпимістю, справедливістю, солідарністю і рівністю жінок і чоловіків».

Втілення базових цінностей ЄС є одним із критеріїв вступу до Союзу, як зазначено в ст.49: «Будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, зазначені в статті 2 Договору про Європейський Союз, і зобов’язується впровадити їх в життя, може звернутися із заявкою з метою стати членом Союзу».

До дня Європи в Україні  підготували двадцять цікавих фактів про Євросоюз

  • Рік заснування Європейського Союзу – 1958.
  • Його «батьки» – Європейська економічна спільнота і Європейська спільнота вугілля і сталі.
  • Країни-засновниці ЄС – Франція, Італія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди і Федеративна Республіка Німеччина. Термін їхнього членства перевищує 60 років.
  • Представництво Єврокомісії в Україні з’явилось майже одразу після проголошення Незалежності – 1993 року в Києві.
  • Євросоюз – не держава, хоча має всі ознаки, властиві державам: символіку та валюту.
  • Територіально Європейський Союз займає не лише Західну і Центральну Європу, а й деякі землі американського континенту, басейну Карибського моря та Індійського океану. ЄС у Гваделупі чи неподалік о. Мадагаскар – наслідок давньої колонізації цих земель європейцями.
  • Євросоюз не має єдиної столиці, але більшість важливих рішень щодо Європейської Унії ухвалюють у Брюсселі.
  • У 2012 році Євросоюз став лауреатом Нобелівської премії миру.
  • Після виходу у 2020 році Великої Британії ЄС нараховує 27 країн-учасників.
  • ЄС немає власних збройних сил, однак більшість країн-учасниць входять до НАТО.
  • Гімн ЄС – інструментальні версія «Оди радості» – взята з Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена, яку він написав у 1823 році. У фінальній частині музичного твору Бетховен поклав на музику вірші Фрідріха фон Шиллера, написані у1785 року. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен. У 1972 році «Ода до радості» стала гімном Ради Європи. Відомому диригенту Герберту фон Караяну було доручено написати три інструментальні аранжування – із соло для фортепіано, для духових інструментів і для симфонічного оркестру. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа. У 1985 році гімн схвалили президенти та глави урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу.
  • Девіз ЄС «Єдність у різноманітності» – наголошує, що народи контингенту, різні за країнами і культурою, об’єдналися заради миру та процвітання.
  • Прапор ЄС – синє тло та коло з 12 золотих зірок має зашифрований смисл. Кількість зірок  пов’язана не з кількістю країн-учасниць, а з магією чисел: 12 знаків Зодіаку, 12 місяців у році, 12 лицарів Круглого столу тощо. Таким чином у прапорі закладена потрійна довершеність: синій – колір неба, води, духовності, мудрості. Коло – як ідеальна форма, символ вічності, Всесвіту та рівності, 12 – як число повноти.
  •  В ЄС діє спільний ринок, товари і послуги безперешкодно рухаються між країнами.
  • ЄС є найбільшим торговим партнером України та її щедрим донором.
  • В Європарламенті на засіданнях можна використовувати 24 офіційні мови ЄС.
  • Офіційна валюта – євро – використовується у 19 країнах ЄС та в Чорногорії, яка не є членом союзу.
  • Найбільша країна ЄС – Франція, а найпопулярніше місто Європи – Париж, його відвідують найбільше туристів.
  • Безвізовий режим з ЄС дозволив українцям більше подорожувати. З  початку дії безвізового режиму українці здійснили понад 50 млн поїздок до країн ЄС.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь